WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Środowiskowy przełącznik w pewnym keonzymie

Używając odpowiednich związków pozwalających na śledzenie cząsteczek, naukowcy byli w stanie wyśledzić komórkowe szlaki wytwarzania NADPH, kluczowego koenzymu wytwarzającego tłuszcze. Szlaki te nigdy wcześniej nie zostały zmierzone.

Naukowcy odkryli nowy przełącznik na szlaku wytwarzania NADPH, który jest zależny od obecności tlenu. Joshua Rabinowitz, profesor chemii, mówi:

Nikt nigdy wcześniej nie odkrył środowiskowego przełącznika w ścieżce produkcji NADPH. Nikt wcześniej nie miał do tego odpowiednich narzędzi.

NADPH ma nie tylko kluczowe znaczenie w wytwarzaniu tłuszczy, ale także w syntezie DNA i białek, obronie antyoksydacyjnej, w chorobach takich jak nowotwory czy cukrzyca. Zrozumienie i odtworzenie dróg produkcji NADPH pozwala na stworzenie nowych terapii dla wyżej wspomnianych procesów, w szczególności jeśli chodzi o choroby.

Laboratorium Rabinowitz po raz pierwszy użyło metody w 2014 roku w celu zbadania innego szlaku (oxPPP) wytwarzania tego koenzymu. Wtedy w badaniu wykorzystano znakowanie deuterem (izotopem wodoru), który został wprowadzony do komórki i obrazowany metodą spektometrii masowej. W najnowszej publikacji opisani został inny sposób na badanie szlaku. Wykorzystano dwa nowe, ortogonalne związki specyficzne dla mierzonej ścieżki (malic enzyme metabolism) wytwarzania NADPH. Jednym z nich był deuterowany bursztynian, który ciężko wprowadzić do komórki, oraz deuterowana glukoza, która łatwo jest pochłaniana przez komórki.

Tego typu badania mają na celu dokładne poznanie chemii komórkowej. Między innymi dzięki temu będzie możliwe stworzenie nowych leków czy terapii dla nowotworów złośliwych czy innych, wyniszczających chorób.

[źródło: phys.org; grafika: praca własna, Wikimedia Commons]