WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Rozrywka

Steam przyspiesza swoje łącza do 100 Gbps

Tysiące gier, miliony użytkowników, a wraz z nimi miliardy pobieranych danych. Nie dziwnym jest zatem to, że Steam postanawia przyspieszyć swoje łącza do 100 Gbps, żeby nie psuć swoim klientom wrażeń z korzystania z serwisu.

Wszystko to zasługa firmy Level 3 Communications, która zapewnia bardzo szybkie łącza na całym świecie. Valve właśnie rozpoczęło z nimi współpracę, której rezultatem będą połączenia rzędu 100 gigabitów na sekundę. Pytanie tylko – po co? Ano po to, żeby korzystało nam się z tej wiecznie rosnącej usługi lepiej. W ciągu miesiąca swoje premiery zaliczają dziesiątki, jeśli nie setki gier, których waga zwykle mierzona jest w gigabajtach. A ci, którzy kupili jedną z produkcji, chcą ją przecież szybko pobrać, czasami razem z kilkoma innymi łatkami. Liczba osób którzy ssają jednocześnie nowy produkt sięga tysięcy a nawet milionów.

Spójrzmy jednak na twarde dane. Steam liczy obecnie 100 milionów użytkowników, z czego pobierają oni miesięcznie 400-500 petabajtów danych i 4-5 eksabajtów rocznie. Te powalające liczby mówią same za siebie, dlatego nie ma co się dziwić, że Valve powiększa infrastrukturę stojącą za tym wszystkim. Wyobraźcie sobie ile potrzeba serwerów, żeby to wszystko utrzymać. Pozostaje nam tylko cieszyć się, że twórcy Steama jednak dbają o klientów i chcą świadczyć jak najlepszej jakości usługi.

[źródło i grafika: eteknix.com]