WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Stephen Hawking: Jeśli ludzkość nie opuści Ziemi, nie przeżyje na niej kolejnego tysiąca lat

Jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych naukowców naszych czasów dał niezwykle interesujący odczyt w słynnym Sydney Opera House, w Australii. Już sam fakt prowadzenia wykładu był interesujący, Stephen Hawking nie znajdował się tam ciałem, natomiast przemawiał jego… hologram.

SH781e8a4a-2ebf-4aba-815d-af7f9f20f0a3

Sala była wypełniona po brzegi, kiedy astrofizyk przedstawiał swoje poglądy na temat przyszłości naszej rasy… albo braku takiej przyszłości. Jak stwierdził:

Aby ludzkość przetrwała, musimy kontynuować zdobywanie Kosmosu. Nie sądzę, żebyśmy mogli przeżyć kolejny tysiąc lat jeśli nie opuścimy naszej kruchej planety.

Mimo tak pesymistycznej diagnozy, Hawking był w stanie również dostrzec pozytywne aspekty życia:

Jestem pełen entuzjazmu dla tego zadania, dlatego też pamiętajcie by patrzeć w gwiazdy i nie spuszczać głowy. Starajcie się zrozumieć co widzicie, odkryć dlaczego Wszechświat istnieje. Bądźcie ciekawscy. Chociaż życie może wydawać się wam ciężkie, to nie zapominajcie, że zawsze macie możliwość coś w nim osiągnąć.

Odpowiedział również na jedno z najważniejszych pytań dla całej ludzkości, trapiące współczesnych ludzi, jak Ziemia długa i szeroka, mianowicie jaki jest kosmologiczny efekt odejścia Zayna Malika z zespołu One Direction, który to fakt jak wiadomo złamał serca milionów nastoletnich fanek na całym świecie. Z właściwą sobie powagą odniósł się do tej niezwykle skomplikowanej, filozoficznej kwestii:

Moja rada dla każdej z tych biednych dziewczyn ze złamanym sercem: przestudiujcie teoretyczną fizykę, ponieważ możecie znaleźć tam dowód na istnienie światów równoległych. Jest całkowicie prawdopodobne gdzieś poza naszym wymiarem leży kolejny, odmienny i w nim Zayn nadal należy do One Direction.

Kolejna wielka zagadka Wszechświata rozwiązana.

[źródło: diply.com, zdjęcia: diply.com, onedio.com]