WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Stephen Hawking o sztucznej inteligencji podczas AMA na Reddicie

Jak każdy dobry naukowiec, Stephen Hawking nie robi rzeczy w pośpiechu. AMA (Ask Me Anything) na Reddicie w lipcu zebrało serię pytań od użytkowników portalu. Dziś astrofizyk opublikował pełne odpowiedzi. Zważywszy na to, że Hawkinga zna niemal każdy, jego AMA stała się trzecim największym wydarzeniem tego typu w historii Reddita.  Pojawiło się aż 9000 komentarzy.

Ze Stephenem Hawkingiem można bardzo długo rozmawiać na wiele tematów, zatem skoncentrowano się w znacznej mierze na jednym – sztucznej inteligencji. Wiąże się to z listem otwartym podpisanym między innymi przez tegoż astrofizyka (ale również Noama Chomsky’ego czy Elona Muska). Dziś Hawking rozszerzył zaprezentowaną wcześniej argumentację, dotyczącą między innymi kontroli nad autonomicznym uzbrojeniem (które jak wiemy, już jest rozwijane na przykład przez rząd USA), czy wpływem AI na rozwój ludzkiego społeczeństwa.

Hawking stwierdził między innymi, że problemem na dłuższą metę będą nie maszyny złośliwe, ale „kompetentne”. Stwierdził, że super-inteligentne AI będzie niesamowicie dobre w osiąganiu swoich celów, a jeśli te cele nie będą zgodne z naszymi, możemy „mieć problem”. Innymi słowy, genialne AI raczej nie zniszczy ludzkości celowo, co najwyżej w ramach „szkód ubocznych”. Dlatego Hawking nalega, by nad rozwojem AI zawsze rozciągała się ludzka kontrola.

Stephen Hawking uważa również, że w rozwój technologiczny wiąże się z koniecznością redystrybucji dóbr. Stwierdził, że jeśli maszyny będą produkować wszystko, czego potrzebujemy, rezultat może być dwojaki – jeśli będziemy się dzielić, zapewnią każdemu dobrobyt, natomiast jeśli właściciele kapitału skutecznie będą „lobbować przeciwko redystrybucji dóbr”, skończymy w biedzie. Według niego, obecne trendy wskazują na tę drugą opcję, gdyż wraz z rozwojem technologii możemy zaobserwować wzrost nierówności społecznych.

AMA zawiera w sobie również kilka przyjemniejszych akcentów. Jeden z najinteligentniejszych ludzi na świecie okazał się być fanem „Have I Told You Lately” Rona Stewartsa i… „The Big Bang Theory”. No cóż, co kto lubi.

Całe wydarzenie AMA na Reddicie można przejrzeć tutaj.

[źródło i grafika:theverge.com]