WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Przebiją SETI: Sto milionów dolarów na poszukiwanie Obcych

Rosyjski miliarder, Jurij Borisowicz Milner, interesuje się nie tylko zarabianiem pieniędzy. Wykształcony na Uniwersytecie Moskiewskim fizyk od zawsze pasjonuje się nauką. Warto nadmienić, że Milner, w przeciwieństwie do większości rosyjskich bogaczy, dorobił się głównie na inwestycjach w sektorze IT. W 2012 roku, wraz z m.in. takimi sławami tegoż sektora jak Sergey Brin czy Mark Zuckerberg, został współfundatorem Breakthrough Prize – nagrody naukowej przyznawanej w dziedzinach: nauk o życiu, fizyki fundamentalnej oraz matematyki. Jednak w tym roku postanowił pójść znacznie dalej.

Szlachetnym jest oczywiście nagradzanie zasłużonych naukowców, jednak tym razem miliarder zdecydował się na wsparcie znaczną sumą pieniędzy bezpośrednio samych badań. W ciągu najbliższych lat Milner przeznaczy łącznie 100 milionów $ na poszukiwania odpowiedzi na jedno z najbardziej nurtujących ludzkość pytań: Czy jesteśmy we wszechświecie sami?

20.07, w siedzibie The Royal Society w Londynie, na specjalnie zwołanej konferencji prasowej z udziałem znakomitych fizyków, jak Stephen Hawking, czy Frank Drake,  Milner ogłosił projekt „Breakthrough Listen” (Przełomowe Nasłuchiwanie). Kosztujące 100 mln $ badanie opierać się ma na podobnych założeniach co znany program SETI (Search for Extraterrestial Intelligence), czyli na poszukiwaniu sygnałów radiowych emitowanych przez pozaziemskie cywilizacje.

Obecny budżet SETI wynosi około 2,5 mln $ rocznie. Breakthrough Listen, dzięki wykorzystaniu większego budżetu oraz nowszych technologii, pozwoli znacznie zintensyfikować prace mające na celu odkrycie inteligentnego życia poza Ziemią. W projekcie wykorzystane zostaną jedne z największych radioteleskopów na świecie – Green Bank Telescope w USA oraz Parkes Telescope w Australii.

Badanie pozwoli na zbadanie dziesięciokrotnie większego wycinka nieba niż było to dotychczasowo możliwe, na dodatek w pięciokrotnie szerszym zakresie fal radiowych. Dane z badania mają być pozyskiwane stukrotnie szybciej niż dotychczas. Do przetwarzania tak ogromnej ilości informacji ma zostać wykorzystana między innymi znana wszystkim poszukiwaczom życia pozaziemskiego rozproszona platforma obliczeniowa SETI@home, wykorzystująca moc obliczeniową komputerów ochotników.

Poza ufundowaniem poszukiwań, Milner ogłosił także konkurs na wiadomość jaką powinniśmy wysłać ewentualnie odnalezionym kosmitom. O tej inicjatywie, nazwanej Breakthrough Message (Przełomowa Wiadomość) nie wiadomo na razie zbyt wiele, poza tym, że przewidziana jest za nią nagroda w wysokości okrągłego 1 miliona dolarów.

[źródło i ilustracja: techcrunch.com]