Pozyskiwanie energii ze Słońca nie jest najbardziej wydajną metodą. Obecnie ogniwa słoneczne nie zostały rozwinięte tak, aby odpowiadać całkowitemu zapotrzebowaniu na energię. Chociaż inżynierowie budują coraz tańsze i bardziej wydajne panele słoneczne, jednym z głównych problemów jest niezdolność do przechowywania tej energii do zmierzchu.

Naukowcy z University of Wisconsin-Madison w USA i King Abdullah University of Science and Technology w Arabii Saudyjskiej zaprojektowali urządzenie, które miałoby sobie poradzić z tym problemem. Połączyli ogniwo słoneczne z ciekłą baterią o dużej pojemności, co pomija proces tworzenia energii elektrycznej na rzecz przenoszenia zebranej energii słonecznej bezpośrednio do elektrolitu akumulatora.

Song Jin, profesor chemii na University of Wisconsin-Madison powiedział, że jego zespół chciał stworzyć technologię, która nie tylko przechwytuje energię słoneczną, ale także przechowuje je w formie mocy elektrycznej, dzięki czemu może być ona używana na żądanie. Dodał również, że wszyscy są zaznajomieni z ogniwami słonecznymi, które przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną, ale problem z nimi jest taki, że słońce zachodzi, zanim nastanie noc, a my po prostu nie chcemy tak bardzo korzystać z energii elektrycznej w dzień. Rozładowanie baterii do dostarczania energii elektrycznej w nocy lub w deszczowe dni, to kwestia podłączenia obciążenia do innego zestawu elektrod, przed przekazaniem naładowanego elektrolitu przez urządzenie i uwolnienie ruchu elektronów.

Profesor Jin podkreśla, że to wciąż wczesny prototyp – obecne urządzenie ma poziom efektywności konwersji zaledwie około 1,7 procent. Obecne komercyjne ogniwa słoneczne mają efektywność na poziomie około 15-20 procent. Jednak naukowcy mają wiele pomysłów, jak ukierunkować swoje badania w celu poprawy efektywności konwersji energii słonecznej, a także gęstości przechowywanej energii.

[Źródło: digitaltrends.com]

 

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej