WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Stworzono prototyp baterii słonecznej, która może przechowywać energię

Pozyskiwanie energii ze Słońca nie jest najbardziej wydajną metodą. Obecnie ogniwa słoneczne nie zostały rozwinięte tak, aby odpowiadać całkowitemu zapotrzebowaniu na energię. Chociaż inżynierowie budują coraz tańsze i bardziej wydajne panele słoneczne, jednym z głównych problemów jest niezdolność do przechowywania tej energii do zmierzchu.

Naukowcy z University of Wisconsin-Madison w USA i King Abdullah University of Science and Technology w Arabii Saudyjskiej zaprojektowali urządzenie, które miałoby sobie poradzić z tym problemem. Połączyli ogniwo słoneczne z ciekłą baterią o dużej pojemności, co pomija proces tworzenia energii elektrycznej na rzecz przenoszenia zebranej energii słonecznej bezpośrednio do elektrolitu akumulatora.

Song Jin, profesor chemii na University of Wisconsin-Madison powiedział, że jego zespół chciał stworzyć technologię, która nie tylko przechwytuje energię słoneczną, ale także przechowuje je w formie mocy elektrycznej, dzięki czemu może być ona używana na żądanie. Dodał również, że wszyscy są zaznajomieni z ogniwami słonecznymi, które przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną, ale problem z nimi jest taki, że słońce zachodzi, zanim nastanie noc, a my po prostu nie chcemy tak bardzo korzystać z energii elektrycznej w dzień. Rozładowanie baterii do dostarczania energii elektrycznej w nocy lub w deszczowe dni, to kwestia podłączenia obciążenia do innego zestawu elektrod, przed przekazaniem naładowanego elektrolitu przez urządzenie i uwolnienie ruchu elektronów.

Profesor Jin podkreśla, że to wciąż wczesny prototyp – obecne urządzenie ma poziom efektywności konwersji zaledwie około 1,7 procent. Obecne komercyjne ogniwa słoneczne mają efektywność na poziomie około 15-20 procent. Jednak naukowcy mają wiele pomysłów, jak ukierunkować swoje badania w celu poprawy efektywności konwersji energii słonecznej, a także gęstości przechowywanej energii.

[Źródło: digitaltrends.com]