WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Stworzony technologią druku 3D materiał reaguje na ludzkie spojrzenia

Nie, ten temat to nie jakiś dziwaczny żart. Powstała właśnie bluzka która potrafi niemalże „przebudzić się do życia” gdy tylko odpowiednie czujniki wykryją że ktoś na nią spogląda. Dziwny pomysł, czy marzenie wielu, wielu niewiast?

Jeden z członków zrzeszenia artystycznego Artist Residency at Pier 9 w San Francisco, Behnaz Farahi stworzył wydrukowaną w 3D część ubrania, która poprzez mały mikrokontroler podpięty do umieszczonej w materiale kamery może zeskanować twarz spoglądającej w jej kierunku osoby. Mało tego, jest nawet w stanie ustalić jej płeć i wiek. A potem bluzka zmienia się – małe „piórka” z których jest stworzona, w odpowiedzi na czyjś wzrok poruszają się, stwarzając wrażenie „falowania”. Wrażenie jest niemalże animalistyczne – ma się uczucie, że to coś żyje. Zresztą zobaczcie sami:

Robi wrażenie, nieprawdaż? Ubiór ten został stworzony za pomocą drukarki Objet Connex500 3D. Sam Farahi nie chce na razie zdradzić dokładnego składu „tuszu”, lecz obiecuje że ujawni więcej informacji w najbliższej przyszłości.

Czy taki „ruchomy ciuch”, zmieniający swój wygląd gdy ktoś omiecie go spojrzeniem, przyjmie się we współczesnym świecie mody? Trudno powiedzieć, lecz na pewno jest to oryginalny pomysł, wart tego by pomyśleć o zastosowaniu go na szerszą skalę.

[źródło: dailydot.com; zdjęcie: thecreatorsproject.vice.com]