WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Super szybki aparat zarejestrował świetlne „impulsy dźwiękowe”

Naukowcy podejrzewali, że światło może stworzyć swój własny stożkowy nurt, jak fala uderzeniowa, ale jak można uchwycić coś, co dzieje się tak szybko? Bardzo szybkim aparatem naturalnie. Washington University w St. Louis nagrał te fotoniczne fale uderzeniowe przy użyciu „pasmowego aparatu”, który mierzy zarówno obraz, jak i dane czasowe 100 mld klatek na sekundę. Aby zwizualizować stożki, zespół wystrzelił bardzo krótkie impulsy lasera zielonego (długie na zaledwie 7 pikosekund) przez tunel pełen suchej mgły, umieszczony pomiędzy płytami wykonanymi z tlenku glinu i kauczuku silikonowego. Ponieważ impulsy lasera przeniosły się szybciej przez tunel niż w płytkach, wyprodukowany efekt podobny do impulsu dźwiękowego, kiedy to pociągnął część światła za sobą.

Zauważenie tego mechanizmu jest szczególnie ważne. Inne techniki przechwytywania bardzo szybkich zdarzeń zwykle wymagają bardzo dużo ekspozycji, by cokolwiek zobaczyć. Aparat pasmowy potrzebuje tylko jednego. Upraszczając, pozwala rejestrować zdarzenia, które nie powtórzą się w dokładnie taki sam sposób, jak impulsy laserowe.

Może to zapewnić nowe spojrzenie na światło, ale naukowcy są przede wszystkim zainteresowani zastosowaniem aparatu w biologii. Jego układ jest wystarczająco szybki, aby śledzić neurony, kiedy się zapalają przy działaniu, oraz mapować aktywność mózgu w czasie rzeczywistym. Można śledzić nawet najdrobniejsze szczegóły, które mogłyby poprawić nasze rozumienie zarówno umysłu, jak i chorób mózgu.

Źródło: engadget.com Zdjęcie: Jinyang Liang, Lihong V. Wang