WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Supermasywna czarna dziura głównym źródłem promieniowania naszej galaktyki?

W centrum Drogi Mlecznej znajduje się supermasywna czarna dziura znana jako Sagittarius A. Choć już teraz wiadomo, że ma ona dość energii, by „trzymać” galaktykę razem, może chować kolejny sekret. Nowe obserwacje wskazują, że jest to prawdopodobnie największe źródło promieniowania kosmicznego w galaktyce.

Badacze z Uniwersytetu Witwatersrand w Afryce Południowej dokonali tej obserwacji za pośrednictwem urządzenia zwanego High Energy Stereoscopic System (H.E.S.S) – jest to zespól pięciu teleskopów zlokalizowanych w Namibii i zaprojektowanych do badania promieniowania kosmicznego.

Wiele pozostałości supernovych wydziela promieniowanie kosmiczne. Niemniej, obserwacje promieniowania gamma w okolicach centrum Galaktyki (obszar wielkości rzędu 30 lat świetlnych) były w stanie wskazać na jedno konkretne źródło. Jak się okazało, istnieje obiekt, emitujący promieniowanie kosmiczne, które po kolizji z mgławicą „zamienia się” w promieniowanie gamma. Mowa o produkcji energii rzędu 1 petaelektronowolta (1 000 000 000 000 000 eV). Dla porównania wcześniej znane źródła wykazywały się wynikiem rzędu 1 000 000 000 000. Dla tych co nie lubią liczyć zer – to o wiele mniej :)

Badanie, opublikowane w czasopiśmie Nature może doprowadzić do określenia głównego źródła galaktycznego promieniowania kosmicznego – mogą za tym stać nie „lokalne” elementy, takie jak pulsary i drobne czarne dziury, ale przede wszystkim potężne „fale”, które przemierzają całą galaktykę. Głównym „podejrzanym” jest właśnie Sagittarius A.

[źródło i grafika: popularmechanics.com]