WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Supermasywna galaktyka NGC 4889 okiem Hubble’a

Galaktyka NGC 4889 jest jedną z największych jakie dotychczas poznaliśmy. Leży około 300 milionów lat świetlnych od Ziemi w Gromadzie Coma (Abell 1656) w gwiazdozbiorze Warkocza Bereniki. Szacuje się, że ta galaktyka eliptyczna może mieć masę nawet tysiąckrotnie większą od masy Drogi Mlecznej, a jej halo rozciąga się na przestrzeni 1,3 miliona lat świetlnych. Choć NGC 4889 znana jest już od XVIII wieku, to niedawno nowe jej zdjęcia wykonał Kosmiczny Teleskop Hubble’a.

W centrum olbrzymiej galaktyki znajduje się supermasywna czarna dziura, którą odkryto dzięki obserwacjom teleskopów Keck II oraz Gemini North znajdujących się na Hawajach. Gigant w przeszłości był kwazarem, który w okresie szczytowej formy mógł emitować nawet tysiąckrotnie więcej energii niż cała nasza galaktyka. Obecnie obiekt wyczerpał już „paliwo” w otaczającej go przestrzeni i nie ma już czego przyciągnąć i pożreć.

A przyciągać ma czym. Czarna dziura znajdująca się w centrum galaktyki NGC 4889 ma masą aż 21 miliardów razy większą niż Słońce. Jest przy tym tak olbrzymia, że jej horyzont zdarzeń ma średnicę piętnastokrotnie większą od orbity Neptuna. Otoczenie tego giganta zobaczyć można na najnowszych zdjęciach wykonanych przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a – również w formie krótkiego filmu do obejrzenia poniżej.

[źródło i grafika: digitaltrends.com]