Jak wszyscy wiemy, rolnicy z Kalifornii od miesięcy cierpią z powodu suszy. W zgoła innej sytuacji znajdują się ich rodacy zza Gór Skalistych – Wielkie Równiny i Południowe Stany Zjednoczone zalewane są opadami o niespotykanej skali.

1365514095634076232

W zeszłym roku NASA oraz Japońska Agencja Kosmiczna JAXA rozpoczęły projet pod nazwą Global Precipitation Management, mający za zadanie stworzyć mapy opadów atmosferycznych na całym świecie, co pozwoli naukowcom na badanie światowych trendów pogodowych. System wykorzystuje zamontowane na 12 satelitach radary i urządzenia do pomiarów mikrofalowych w celu zbadania w jaki sposób układy burzowe poruszają się po naszej planecie – dokładność badań wystarcza nawet do stworzenia modeli trójwymiarowych.

NASA opublikowała wideo, które pokazuje w jaki sposób kształtowały się opady na kontynencie amerykańskim w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Na dorzecze Missisipi i większość Wschodniego Wybrzeża spadły olbrzymie ilości deszczu, podczas gdy „Dziki Zachód” pozostaje w zasadzie nienaruszony.

O ile każdy, dla każdego kto śledzi ostatnie trendy pogodowe w Stanach Zjednoczonych materiał wideo NASA nie jest żadnym zaskoczeniem, to dobitnie prezentuje ekstremalną naturę sytuacji. Miejmy nadzieję, że zebrane dane posłużą do wytłumaczenia wielu zjawisk pogodowych i pozwolą na sporządzenie sensownej strategii hydrologicznej.

[źródło i grafika: gizmodo.com]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej