WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Funkcjonalne ręce Doctora Octopusa były tylko kwestią czasu

Kompletowanie Twojego wyposażenia rodem z filmów fantastycznych czy komiksów nie zakończy się na szponach Wolverine’a czy butach Magneto, bowiem oto w sieci został zaprezentowany prototyp kolejnej nieziemskiej technologii. Panie, panowie – oto zautomatyzowane kończyny Doctora Octopusa!


doctor-octopus

Wynalazek ten został stworzony przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology, którzy starają się o to, aby ci wyjątkowo zdesperowani mogli w przyszłości spełnić swoje marzenie i wspomagać działanie prawdziwych rąk i nóg ich dodatkowymi metalowymi odpowiednikami, niczym znany z komiksów Marvela złoczyńca – Doctor Octopus. Pierwszy model tego mistycznego projektu został odsłonięty podczas IEEE International Conference on Robotics and Automation, która odbyła się w Hongkongu, gdzie członkowie zespołu starali się pokazać przydatność ich urządzenia w codziennym życiu. Jego działanie opierało się zaś na kooperacji akcelerometru i żyroskopu.

Zadaniem SRL (Supernumerary Robotic Limbs) nie jest wbrew pozorom wzbudzanie szacunku u kolegów z laboratorium lub rozwój kariery kryminalisty, lecz pomoc przy – jak na razie – prostych zajęciach, jak przytrzymanie lub złapanie czegoś, z wysokości karku (drugi oddział uczonych pracuje nad egzemplarzem skierowanym do osób starszych, który będzie mocowany w okolicy talii). Ruch zrobotyzowanych ramion jest oparty na analizie przemieszczania się naszych własnych górnych kończyn, jest więc na razie niemożliwe, aby działały one w jakimś stopniu autonomicznie, a teorię kierowania nimi za pomocą siły umysłu należy włożyć między opowieści Dicka czy Gibsona. Wiemy jednak doskonale, że w obliczu błyskawicznego rozwoju technologii nic nie jest niewykonalne, co udowodnił choćby ten artykuł.