WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Cheetah – swobodnie biegający robo-gepard

Jak wiemy gepardy to najszybsi łowcy na Ziemi. Są w stanie osiągnąć prędkość 100 km/h w kilka sekund. Grupa naukowców z laboratoriów MIT stworzyła swoją wersję tego zwierzęcia. Może nie jest tak szybkie, ale potrafi już swobodnie biegać jak żywy pierwowzór.

Cheetah zbudowany jest z masy biegów, baterii oraz silników elektrycznych i zamiast biegać z prędkością 100 km/h, póki coś osiąga coś koło 16 km/h, chociaż w przyszłości być może będzie wyciągał coś koło 50 km/h. Póki co rezultaty wyprowadzenia go na „spacer” bardzo zadowalają naukowców, czemu zresztą ciężko się nie dziwić. Mało który robot posiada tak płynne ruchy, podobne zresztą do swojego prekursora. Kluczem do osiągnięcia takiego sukcesu są dwie rzeczy: algorytm oraz budowa samego „geparda”.8-newalgorithm

Programiści przy tworzeniu skryptu inspirowali się techniką biegu z jakiej korzystają mistrzowie olimpijscy. Ci nie zyskują prędkości dzięki super szybkim przebieraniem nogami. Liczy się przede odpowiedni nacisk na podłoże oraz długość kroku. Czasem wygląda to jakby starali się latać, a nie biegać, ale gepard ma zresztą tak samo. W pełnym biegu zwierzę to raczej wybija się i robi potężne susy. Algorytm skupia się na zaprogramowaniu każdej nogi w taki sposób, żeby wywierała odpowiednią ilość siły w ułamku sekundy, podczas której uderza w ziemię dla zachowania prędkości. Ujmę to nieco inaczej, ale prościej – im szybciej robot chce biec, tym większa siła musi być zastosowana do napędzania go do przodu. Zatem skrypt określa wartość mocy, jaką noga powinna wywierać w każdym krótkim cyklu, który spędza na ziemi. Ta moc powinna być wystarczająca, by „gepard” przesunął się w przód przeciwnie do siły grawitacji skierowanej w dół, w celu utrzymania rozpędu. Dzięki temu naukowcy są w stanie kontrolować wybijanie się robota, a nawet pozwala im to na zmuszenie go do większego skoku, dzięki czemu ominie on większe przeszkody. Algorytm pozwolił robotowi na bieg, podczas którego przewrócenie się nie wchodziło w opcję, a to udało się przez precyzyjną kontrolę siły nacisku.9-newalgorithm

Robot jest tak dynamiczny, dzięki specjalnie zaprojektowanemu silnikowi elektrycznemu o dużych obrotach, które zaś są kontrolowane przez odpowiednie wzmacniacze. Do tego dochodzą specjalne nogi inspirowane prawdziwym gepardem, które pozwalają na położenie odpowiedniego nacisku na podłoże, bez opierania się wyłącznie na delikatnych czujnikach umieszczonych na nogach.

Zaprojektowanie robota w taki sposób to naprawdę fenomenalne osiągnięcie. Jestem pod sporym wrażeniem tego, co MIT udało się zrobić. Chociaż na papierze wygląda to jak dziecinnie prosta sprawa, ale kiedy zobaczycie tego robota w akcji na filmiku, to zrozumiecie przez jakie problemy ekipa naukowców musiała przebrnąć.

 

[źródło i zdjęcia: phys.org]