WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

System pozwalający na współpracę pomiędzy UGV a UAV

Zespół z Uniwersytetu Yonsei w Korei rozwija projekt, który pozwoli robotom naziemnym i tym w powietrzu współpracę. System nie wymaga sygnału GPS ani drogich urządzeń sensorycznych. Może on zostać wykorzystany do badań środowiskowych i nie tylko.

UGV (bezzałogowe pojazdy naziemne) są wykorzystywane do wielu trudnych zadań, takich jak usuwanie bomb, badanie powierzchni Marsa, obszarów katastrof. Owe operacje są utrudnione, ponieważ czujniki nie widzą tego co jest za przeszkodami. Z tego powodu na przykład akcje ratownicze są powolne. UAV (bezzałogowe statki latające) uzyskują szybko przegląd dużych obszarów, ale nie mogą one pobierać próbek ziemi, są znacznie mniej wytrzymalsze, nie mogą przenosić ciężkich ładunków. Połączenie tych dwóch rodzajów robotów przyniesie więc wiele dobrego dla nowych misji. 

Naukowcy muszą stawić czoła trzem zagadnieniom: czujniki, które dobrze wykryją wszystkie przeszkody, znakomita lokalizacja bez użycia sygnału GPS oraz dobra komunikacja pomiędzy pojazdami. UAV w tych celach ma wykorzystywać wizualne czujniki (na przykład kamerę), które mają dokładnie lokalizować położenie robotów a także przeszkód. System wykrywa różnice w głębokościach i tworzy dokładną mapę terenu. W swojej pracy naukowcy użyli pojedynczych kamer zainstalowanych na dwóch UAV- zadziałało to znakomicie. Profesor Jiwon Seo mówi:

Pracujemy także nad wykorzystaniem tego systemu w rolnictwie. Rola UAV nie będzie ograniczała się tylko do mapowania terenu, ale także do zbierania informacji na temat jakości upraw. System może znaleźć także zastosowanie w wojsku i podczas transportu pacjentów.

Współpraca pomiędzy UGV a UAV zapowiada się bardzo innowacyjnie. Możliwość przeprowadzania szybszych akcji ratowniczych, szybszego badania niebezpiecznych obszarów jest czymś naprawdę interesującym.

Źródło, zdjęcie: http://phys.org/