Wygląda na to, że AMD szykuje dla rynku niemałe nowości i może nawet rewolucje. Zdecydowanie najbliżej premiery są nowe Ryzeny Pinnacle Ridge, ale w następnych miesiącach swoich następców ma doczekać się również seria procesorów Threadripper. Po raz kolejny źródłem informacji jest hiszpańska strona, która dotarła do slajdów prezentacji firmy.

Procesory Threadripper wniosły do segmentu HEDT pewien powiew świeżości utrzymany w sensownej cenie. Niestety nadal boryka się z problemami z dostępnością chłodzeń oraz płyt głównych, ale w przyszłości z pewnością ulegnie to zmianie. Przecież podstawka TR4 będzie obowiązywała tę rodzinę aż do 2020 roku, więc producenci nie będą musieli zmieniać swoich propozycji z miesiąca na miesiąc. Wiemy to z ujawnionych planów AMD, które mają przenieść ”hajendowe” platformy na wyższy poziom… ale nie tak szybko.

Następna generacja Threadripperów ma trafić na rynek jeszcze w 2018 roku. Te układy mają skorzystać z błogosławieństw niższego procesu technologicznego, czyli 12nm litografii FinFET i ulepszonej architektury Zen o nazwie Zen+. Takie usprawnienia mają zapewnić wyższe zegary, lepszą strukturę rdzeni oraz wsparcie dla ”automatycznego OC” w postaci technologii Precision Boost 2.0. Zapytacie pewnie, gdzie podziała się ultra-tajna strategia pod kryptonimem ”wincyj rdzeniuff„? No cóż, wygląda na to, że nie powinniśmy oczekiwać jej nasilenia w tegorocznych procesorach HEDT.

Jednak to całkiem prawdopodobne, że trzecia z kolei seria Threadripperów, która ma pojawić się w 2019 roku, wniesie wspomnianą ideologię na wyższy poziom. AMD w prezentacji zapowiada te układy ukryte pod nazwą kodową Castle Peak jako:

  • Dominujące przywództwo na rynku HEDT
  • Nowe kamienie milowe pod względem wydajności i wydajności
  • Nowe funkcje platformy pozwalające przenieść TR4 na wyższy poziom

Oznacza to tyle, że możemy spodziewać się jeszcze większej ilości technologii i usprawnień oraz właśnie rdzeni, których nigdy nie jest za dużo w zastosowaniach obliczeniowych. Ma to z pewnością zapewnić AMD pozycję lidera w segmencie HEDT. Co jednak przyniesie przyszłość? Nie wiadomo, ale nie powinniśmy zapominać, że marketingowa gadka nie zawsze musi znaleźć potwierdzenie w rzeczywistości. Na potwierdzenie tego wystarczy przytoczyć kompatybilność procesorów Coffee Lake Intela ze starszymi chipsetami, które według producenta, nie były w stanie uciągnąć tych potworków.

Źródło: videocardz.comt

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej