WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

„Szczepionka” chroniąca przed upadkiem

Na Uniwersytecie Illionois w Chicago, prowadzone są badania nad potknięciami, które często zdarzają się starszym osobom. Naukowcy mają nadzieję, że ich eksperyment, który obejmuje ruchome bieżnie, zawierające szereg czujników, doprowadzi do powstania prewencyjnego rodzaju szkolenia równowagi, zatrzymania upadków przed ich powstaniem. Nazywane to jest szczepionką przed upadkiem. 

Podczas badania, starsze osoby podłączone są do czujników, które śledzą ich ruchy. Są oni także podłączeni do uprzęży, która utrzymuje ich w pozycji pionowej. Podczas ruchu, spotykają oni przypadkowe przeszkody, które są kontrolowane, za pomocą komputera, przez naukowców. Także tempo bieżni jest ciągle zmieniane. Zebrane dane są analizowane i wykorzystywane do stworzenia nowej terapii.

Standardowe techniki prewencyjne opierają się na wzmocnieniu siły mięśni oraz poprawie zakresu ruchów. Wymagają one dziesiątek sesji, aby były skuteczne. Nowa technika opiera się na budowaniu podświadomego uczenia się. Efekty pojawiają się zaskakująco szybko. Osobom uczestniczącym w badaniach nie dajemy żadnych wskazówek- one same nie chcą znaleźć się na podłodze.

Wstępne badania, opublikowane w czerwcu, wykazały, że terapia obniża szanse na upadek aż o 50%. Jest to niesamowite, zważywszy na fakt, że standardowa terapia może kosztować państwo aż 30 miliardów dolarów rocznie. Pytanie tylko, kiedy pojawi się ona w Polsce?

upadek

upadek

upadek