WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Masowa histeria nieoczekiwanym efektem szczepień w Kolumbii

W małym miasteczku w Kolumbii, nastoletnie dziewczyny zaczęły skarżyć się na dziwne objawy- zimne stopy, bóle głowy, drgawki, omdlenia. Choć oficjalna przyczyna nie została ustalona, to mieszkańcy winą obarczają szczepienia przeciwko HPV jakie odbył się w ich miejscowości. Co najmniej 276 dziewczyn zachorowało w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

U wszystkich osób, w wieku od 9 do 16 lat, wystąpiły podobne objawy. Zaczęły się one pod koniec maja i stale wykrywane są nowe przypadki. Czy szczepionka może być za nie odpowiedzialna? Z pewnością mieszkańcy myślą, że skoro dziewczyny zostały zaszczepione, zachorowały więc to z pewności wina leku. Ale tak na pewno nie jest.

Liczne służby zdrowie badały przypadki i nie znaleźli oni powiązania ze szczepieniami. Faktem jest, że wywołują one niepożądane efekty, ale są one krótkotrwałe i łagodne. Należą do nich ból w miejscu wstrzyknięcia, zaczerwienienie, ból głowy. Ale zabezpieczenie przed rakiem szyjki macicy jest warte tego chwilowego poświęcenia. Szczepionka na HPV w 100% nie wywołuje opisywanych efektów ubocznych. Lekarzy wykluczyli zanieczyszczenie środowiska. Najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest masowa histeria. Dziewczyny nie udają, ale „przejmują” objawy od koleżanek. Jednakże mieszkańcy odrzucają tę teorię, mówią oni o niekompetencji lekarzy a nawet o spisek. Odmawiają oni też poddawaniu dziewczyn odpowiednim szczepieniom. Na szczęście, objawy masowej histerii przemijają po kilku tygodniach lub miesiącach. Jeśli to rzeczywiście jest przyczyną, to do końca roku nastolatki powinny być całkowicie zdrowe.

Źródło: http://news.discovery.com/, zdjęcie: http://commons.wikimedia.org/