WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Sztuczna Inteligencja DeepMind od Google potrafi teraz uczyć się na własną rękę

Sztuczna inteligencja od Google stawia w naszym świecie malutkie kroczki niczym noworodek. DeepMind nauczyło się już mówić czy diagnozować choroby oczu (czego akurat dzieci nie potrafią). Przyszła wreszcie pora na to, żeby wejść w świat dorosłych i nauczyć się samodzielnego myślenia. 

O dziwo DeepMind już stawia ku temu wielkie kroki, o ile można wierzyć zapewnieniom programistów Google. Napisali oni w poście na swoim blogu, że ich sztuczna inteligencja potrafi uczyć się różnych rzeczy ze swojej własnej pamięci bez jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz. Do tego celu naukowcy stworzyli nowy, hybrydowy system, który nazwali Differential Neural Computer. Jego zadaniem jest podłączenie potężnej sieci neuronowej DeepMind do jednostki przechowującej dużą ilość danych. Następnie sztuczna inteligencja od Google wyciąga z niej informacje, których później uczy się niezależnie. Ba! DeepMind potrafi nawet teraz samodzielnie czytać i pisać, w zależności od tego, czy ma na to ochotę.

Programiści postanowili przetestować nowe możliwości swojego dziecka i spytali się go o nawigację po londyńskim metrze. Najpierw dali DeepMind pobrać plany metra, a następnie chcieli się dowiedzieć, chociażby jak dostać się ze stacji Moorgate do Piccadilly Circus. Odpowiedzi pokazane zostały na obrazku poniżej. Czyż to nie jest genialne? W tym tempie AI będzie w stanie odpowiedzieć nam na różne pytania nie przy pomocy danych, które własnoręcznie musieliśmy wpisać, a wśród jakich znajdowała się potencjalna odpowiedź. Sztuczna inteligencja wkrótce powie nam wszystko na podstawie zebranych przez siebie danych oraz własnych doświadczeń… zupełnie tak jak normalny człowiek.

dnc_figure2-width-1500

źródło: deepmind.com | zdjęcie: nathanneil.com