WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Sztuczna inteligencja od Google trafi za darmo do wszystkich

Projekt sztucznej inteligencji Google wystartował w 2011 roku jako Google Brain. Owocem wysiłku inżynierów i naukowców jest oparty na sieciach neuronowych silnik głębokiego uczenia TensorFlow, który został niedawno udostępniony przez Google na licencji Open Source (Apache 2.0).

Algorytmy głębokiego uczenia wykorzystywane są do analizy dużych zbiorów danych. Zamiast podchodzić do problemu według z góry narzuconej metody uczą się optymalnego sposobu jego rozwiązania. Działają podobnie jak nasz mózg, jak wielopoziomowa sieć połączonych ze sobą neuronów. Dane przetwarzane są w prosty sposób na wielu kolejnych poziomach, co w rezultacie pozwala na wyekstrahowanie z nich informacji, które nas interesują.

TensorFlow znajduje, podobnie jak inne algorytmy tego typu, zastosowanie w wielu dziedzinach. Sztuczna inteligencja potrafi analizować obrazy i na tej podstawie określać co przedstawiają. Jest to funkcja bardzo przydatna do automatycznego tagowania zbiorów fotografii czy grafik.

Skoro mowa już o obrazach, to jednym z ich przykładów jest pismo odręczne, z którego rozpoznawaniem TensorFlow potrafi sobie poradzić. Głębokie uczenie doskonale nadaje się również do tłumaczeń. Algorytm, podobnie jak odkrywa treść obrazu, tak również potrafi określić znaczenie zdań, czy nawet dłuższych wypowiedzi. Poza rozumieniem wypowiedzi, sieć neuronowa potrafi również ułożyć krótką, logiczną odpowiedź, co jest wykorzystywane w funkcji Smart Reply dostępnej w Inbox by Gmail.

Jak twierdzi Google, potencjalnie korzyści z TensorFlow mogą odnieść także firmy zajmujące się analizą danych ze sprzedaży, czy ubezpieczeniowych. Dlaczego więc przedsiębiorstwo udostępnia to potężne narzędzie za darmo? Google wyjaśnia, że jego najważniejszym zasobem nie jest narzędzie do analizy danych, ale same dane. Dlatego, nie bojąc się potencjalnej konkurencji, gigant pozwala na zapoznanie się z TensorFlow wszystkim chętnym – aby mogli nauczyć się jego obsługi także potencjalni przyszli pracownicy firmy.

[źródło i grafika: technologyreview.com]