WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Sztuczna inteligencja która potrafi pamiętać tak samo jak nasz mózg

Naukowcy z University of Southampton wykazali, że memrystory lub rezystory, które pamiętają swoje poprzednie wartości oporu, mogą zasilać sieć neuronową. Jest to rozwój w dziedzinie komputerów, które naśladują działanie ludzkiego mózgu.

Zespół stworzył tablicę memrystorów z tlenków metali. Posłużyła ona jako sztuczne synapsy umożliwiającw proces nauczania bez interwencji z zewnątrz, czyli tak jak uczy się człowiek. Dodatkowym plusem jest znacznie mniejsze użycie energii niż przy konwencjonalnych obwodach. Dzieje się tak dlatego, że memrystory pamiętają poprzednie stany również, gdy są wyłączone. To idealne rozwiązanie dla urządzeń z „Internetu Rzeczy” (ang. Internet of Things – IoT), które nie mogą sobie pozwolić na duże baterie zasilające.

To dopiero fragment tej technologii. Sztuczna inteligencja, która potrafiłaby imitować mózg w pełnej krasie, potrzebuje setek miliardów synaps. O wiele prostsza tablica stworzona przez naukowców z Southampton była ograniczona do szukania wzorców. Jednakże nawet w obecnej, zubożonej postaci, technika ta może znaleźć swoje zastosowanie w inteligentnych budynkach i przemyśle. Można zbudować czujniki, które wiedzą, jak klasyfikować przedmioty i rozpoznawać pewne wzorce, bez pomocy człowieka, co byłoby szczególnie pomocne w niebezpiecznych lub trudno dostępnych miejscach.

Źródło: www.engadget.com