WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Sztuczna inteligencja przewiduje szanse pacjentów z niewydolnością serca

System sztucznej inteligencji precyzyjnie przewidział, kiedy pacjenci z chorobami serca umrą –  tak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Radiology. Badanie zostało przeprowadzone przez zespół naukowców z londyńskiego Institute of Medical Services, który szkolił oprogramowanie do analizy badania krwi i skomplikowanych modeli 3D bijących serc w celu wykrycia objawów niewydolności. AI został przydzielony so 256 pacjentów ze zdiagnozowanym nadciśnieniem płucnym – rodzajem wysokiego ciśnienia krwi – które wpływa na płuca i może powodować zawroty głowy, omdlenia i duszności.

Poprzez śledzenie ruchu 30000 różnych punktów na sercu pacjenta, była w stanie skonstruować skomplikowany skan 3D narządu. Łącząc te modele z dokumentacją medyczną pacjenta sięgającą ośmiu lat, system może dowiedzieć się, jakie nieprawidłowości zasygnalizowały nadchodzącej śmierci pacjenta, co czyni przewidywanie możliwym pięć lat w przyszłość.

Sztuczna inteligencja przewiduje z dokładnością do 80%, ilu pacjentów umrze w przyszłym roku. Dokładność przeciętnego lekarza wynosi około 60%. Leczenie nadciśnienia płucnego obejmują przeszczepy płuc i specjalistyczne leki, ale wybór leczenia zależy od rokowania. W rezultacie, tak dokładna sztuczna inteligencja może pomóc lekarzom skuteczniej leczyć pacjentów.

„AI naprawdę pozwala dostosować indywidualne leczenie” dr Declan O’Regan, jeden z naukowców, powiedział BBC News. „Konieczne są wyniki kilkudziesięciu różnych badań, w tym obrazowania, aby dokładnie przewidzieć, co wydarzy się u poszczególnych pacjentów. Możemy więc dostosować właściwą formę intensywnego leczenia dla tych, którzy skorzystają na tym najbardziej. ”

Oprogramowanie sztucznej inteligencji staje się coraz bardziej biegłe w diagnozowaniu chorób. W lipcu Google ogłosił sukces w diagnozowaniu choroby oczu za pomocą oprogramowania maszyny uczącej się. Miesiąc wcześniej naukowcy z Harvard Medical School (HMS) i Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC) wykazali, że system może wykryć raka piersi z dokładnością 92%. W połączeniu z analizą patologów, podskoczyła ona do 99,5%.

Źródło: digitaltrends.com