WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Sztuczna inteligencja skomponowała piosenkę bożonarodzeniową

Komputery stają się coraz inteligentniejsze, ale jak już raz utkną w jakiejś dolinie niesamowitej inteligencji, przekształcają przedmioty codziennego użytku w coraz bardziej nieprzyjemne kombinacje. Najpierw przyszły objawienia technologii DeepDream Google, która podczas nauki „widzenia” przedmiotów, „widziała” wszędzie straszne, wielookie organizmy.

Teraz naukowcy z Toronto wykorzystali technologię o nazwie „neuronowe karaoke”, by nauczyć komputer napisania piosenki po spojrzeniu na zdjęcie. Ta mała kolęda została napisana po obejrzeniu zdjęcia świątecznej choinki i prezentuje absolutnie przerażający obraz, co te rzeczy myślę z nas.

Technologia karaoke najpierw wysłuchała 100 godzin bożonarodzeniowej muzyki, aby móc skomponować prostą melodię, do której następnie dodała akordy i perkusję. Następnie, na podstawie oglądanego zdjęcia, tworzy teksty oparte na słowach z nimi kojarzonych. Na koniec – śpiewa te ułożone przez siebie kompozycje.

Naukowcy odpowiedzialni za projekt powiedzieli The Guardian: „Można sobie wyobrazić kanał AI na Pandorze czy Spotify, który generuje muzykę albo robi zdjęcia ludziom i śpiewa o nich.” Mają rację: można to sobie wyobrazić. Tylko niekoniecznie tego chcemy. Science fiction nauczyło nas nie ufać śpiewającym robotom, nie mówiąc już o tych z przesłaniem jak powyższe.

Źródło: avclub.com Zdjęcie: Wikimedia Commons