Inżynierowie z Oregon State University opracowali i zademonstrowali prosty mechanizm krążka liniowego, który skutecznie poprawia funkcję ręki po operacji. Urządzenie przetestowane zostało na zwłokach, znakomicie wspiera ono przenoszenie sił mechanicznych i zakres ruchów.

Technologia ma za zadanie oferować nowe możliwości dla osób, których ręce zostały uszkodzone w wyniku urazu nerwów. Ravi Balasubramanian, ekspert w dziedzinie robotyki i biomechaniki, mówi:

Ta technologia z pewnością działa i łączy funkcje mechaniczne z biologicznymi. Musimy jeszcze kilka lat popracować w celu opracowania odpowiednich biomateriałów, powłok zapobiegających zwłóknieniu. Zaczynamy od rąk, ale chcemy dojść do wspierania kolan, kostek i innych uszkodzonych części ciała.

Wyniki badań oferują przywrócenie zdolności chwytania rękoma, znacznie większą niż aktualnie stosowane metody chirurgiczne. Nowy mechanizm nie jest robotyczny ponieważ nie ma czujników ani elektroniki. Jest to pasywna technologia z zastosowaniem podstawowego mechanizmu krążka liniowego, która może zostać wszczepiona do ręki w celu umożliwienia chwytania z mniejszym wykorzystaniem mięśni. Balasubramanian mówi:

Wiele osób straciło funkcjonalne zdolności rąk w wyniki urazów nerwów, udaru mózgu albo paraliżu. Ten fakt ma katastrofalny wpływ na życie takich osób. Chirurgia koncentruje się bardziej na osobach, które ucierpiały w wyniku starć wojennych. Nowe badania wykazały, że mechanizm daje możliwość bardziej naturalnego zgięcia palców. Siła do tego potrzebna, została zmniejszona o 45%.

Naukowcy koncentrują się teraz nad wynalezieniem odpowiednich biomateriałów oraz próbami implantacji tego rozwiązania w kolanach.

reka

Źródło: http://www.sciencedaily.com/, zdjęcie: Graphic courtesy of Oregon State University

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej