WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Sztuczna skóra, która pozwoli robotom na więcej delikatności

Robotyczne ręce stają się coraz bardziej zaawansowane. Już teraz potrafią zręcznie chwytać wiele różnych rzeczy, o różnych kształtach i wymiarach. Jednak problem dla nich nadal bywa subtelność z jaką to czynią. Mogą nie być w stanie wybrać jakiegoś konkretnego przedmiotu ze stosu czy uniknąć rozgniecenia delikatnych rzeczy takich jak na przykład owoce.

Badacze z Nanyang Technological University w Singapurze opracowali nowy sposób w jaki robot może zbierać dane poprzez dotyk. Sensory wbudowane w sztuczną skórę mogą gromadzić zmiany w oporze elektrycznym gdy na jakiś obiekt wywierana jest siła. Następnie dane mogą zostać zapisane w pamięci na okres jednego tygodnia.

Sensory zostały zaprojektowane na podobieństwo ludzkiej pamięci dotykowej, która pozwala nam przywołać uczucie dotyku, nawet jeśli nasze dłonie nie są już w kontakcie z przedmiotem. Sztuczna skóra pozwoli robotowi rozpoznać czy obiekt był już wcześniej przez niego dotykany i da mu dostęp do odpowiednich poleceń. Zazwyczaj umożliwienie robotowi rozróżniania chwytanych rzeczy wymaga skomplikowanych algorytmów i mnóstwa mocy. Sztuczna skóra i jej sensory są w stanie znacznie odciążyć główny procesor robota i pozwolić mu skupiać się na innych zadaniach.

[źródło i grafika: popularmechanics.com]