Zespół z Uniwersytetu Nauki i Techniki Króla Abdullaha w Arabii Saudyjskiej (KAUST) stworzył sztuczną skórę ze zdolnościami sensorycznymi podobnymi do ludzkiej – może ona wykrywać dotyk, ciśnienie, zmiany temperatury,  kwasowość, czy wilgotność. Co ciekawe, wykorzystano przy tym materiały powszechnie stosowane w typowym gospodarstwie domowym. „Papierowa skóra” – jak nazywają ją badacze, wciąż jest we wczesnym stadium rozwoju.

Materiał został stworzony z powszechnych kuchennych przedmiotów – takich jak folia aluminiowa, papier od kartek samoprzylepnych, gąbka, i taśma klejąca. Surowce zostały następnie połączone w sztuczną „skórę”, która może odpowiadać na zewnętrzne bodźce takie jak wilgotność, ciepło, czy nacisk. System bazuje na związanych z nimi zmianach w przewodnictwie elektrycznym, które następnie może być testowane za pomocą mierników napięcia, oporu i pojemności. Przy odpowiednim połączeniu system był w stanie mierzyć szereg bodźców jednocześnie.

Wykorzystano zarówno elementy pojedyncze, jak i łączone. Przykładowo, kartkę samoprzylepną wykorzystano do pomiaru wilgotności, podczas gdy gąbka została użyta do monitorowania zmian ciśnienia. Połączone elementy, takie jak rysik ołówka na papierze i przewodzący srebrny tusz na folii aluminiowej były zdolne mierzyć bardziej skomplikowane zjawiska, takie jak zmiany kwasowości, czy temperatury.

Po co to wszystko? Jak twierdzi Muhammad Mustafa Hussain z  Integrated Nanotechnology Lab na KAUST, badacze pragną na stworzyć urządzenie, które dałoby się wykorzystywać do pomiarów „pracy serca, ciśnienia krwi, oddechu, czy ruchu”. Zanim system zostanie wykorzystany w środowisku klinicznym, konieczne będzie przeprowadzenie szeregu testów, mających na celu potwierdzić jego długoterminową przydatność. Ponadto należy określić zdolność zmiany kształtu i przylegania do ciała pacjenta. Konieczne może okazać się stworzenie bezprzewodowego zespołu pozwalającego wykorzystać „skórę” bez bezpośredniego połączenia z maszyną.

Według badaczy z KAUST, główną zaletą ich „papierowej skóry” jest niski koszt produkcji przy zachowaniu dokładności wyników na poziomie drogich systemów.  Jak twierdzi dr Hussain, urządzenie „ma potencjał zrewolucjonizować przemysł elektroniczny i otworzyć drogę do komercjalizacji niedrogich, urządzeń pomiarowych wysokiej klasy”.

artifical-skin-640x0

[źródło i grafika: digitaltrends.com]

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!