WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Sztuczna skóra, znacznie wrażliwsza niż ludzka

Grzechotniki mają narząd między nosem i oczami, który pozwala wykryć zdobycz w ciemności z odległości kilku metrów. Ten organ jest najwrażliwszy w całym królestwie zwierząt – jest dwukrotnie bardziej czuły niż ludzka skóra i znacznie bardziej precyzyjny niż sztuczne termometry. Zespół naukowców z ETH Zurich oraz California Institute of Technology opracował materiał, który przekracza wrażliwości ludzkiej skóry i odpowiada stopniem wrażliwości temu narządowi. Używany jako sztuczna skóra, materiał może zapewnić wrażliwą odpowiedź dla protez kończyn i robotyki.

Po tym, jak badania wykazały, że pektyna (substancja znajduje się w ścianach komórek roślinnych i w kuchniach jako środek żelujący do dżemów) może być stosowana jako sztuczny czujnik, prowadzący projekt Raffaele Di Giacomo z ETH Zurych testował substancję dalej. Pektyna okazała się znakomitym materiałem dla czujników o wysokiej czułości, które były jednak zbyt sztywne, dopóki Di Giacomo i doktorantka Luca Bonanomi nie opracowali cienkiej warstwy pektyny o grubości zaledwie 100 mikrometrów.

Aby przetestować sztuczną skórę, Di Giacomo i jego zespół wykorzystali wypchane zwierzę ogrzane do 36,6 stopni Celsjusza (średniej temperatury ciała myszy) i trzymali je przed błoną. Materiał mógł wykryć wypchane zwierzę nawet po kilku tygodniach. „To zademonstrowało, że mamy taką samą wydajność, jeśli porównać membranę węża z naszą membraną” powiedział Di Giacomo. „Jeśli mierzyć membranę węża i naszą, mamy tę samą odmianę reakcji elektrycznej i odległości.”

„Ważne jest, aby osoba z robotycznym ramieniem, miała pełną informację sensoryczną ze sztucznej kończyny” dodaje Di Giacomo. „Wykazano, że by prawidłowo poruszać ramieniem, sam wzrok nie wystarczy. Musi być sensoryczna odpowiedź od kończyny. „

Rozprawa wyszczególniająca ich pracę została opublikowana w tym tygodniu w czasopiśmie Science Robotics.

Źródło: digitaltrends.com Zdjęcie: Raffaele di Giacomo / ETH Zurich