WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Wystawa sztuki oparta na różnorodności… kłaczków w pępkach

Wbrew pozorom, pępek to miejsce tętniące życiem – życiem wielu gatunków mikroorganizmów, kombinacja wyjątkowa dla każdego człowieka. Artystka z Brooklynu, Joana Ricou tworzy portrety bazujące na indywidualnych mikrobiomach. W rezultacie powstaje zaskakująco ładne obrazki.

Nauka zawsze inspirowała sztukę Ricou. Z pochodzenia Portugalka, studiowała sztukę i biologię na Carnegie Mellon University. Nawiązała współpracę z biologami Robem Dunnem i Holly Menninger z North Carolina State University. Oboje już od kilku lat zajmują się mikrobiomem ludzkiego pępka w ramach klektywu badawczego znanego jako Your Wild Life.

Swoje kłaczki pępkowe zaoferowało aż 500 osób. Naukowcy byli w stanie zidentyfikować przy tym aż 2400 gatunków flory i średnio 67 typów flory u każdej osoby. Ricou wykorzystała niektóre z próbek do stworzenia nietypowych „portretów”.

Przykładowe prace można przejrzeć poniżej (projekt został stworzony na wystawę „Invisible You – The Human Microbiome” w Eden Project, finansowanym przez Wellcome Trust). Dzieła artystki można zobaczyć na wystawie trwającej do 30 kwietnia w Art Laboratory Berlin w (jak sama nazwa wskazuje) Berlinie, stolicy naszego zachodniego sąsiada. Więcej prac można zobaczyć tutaj.

xixnirvczdcxg8hd18z3
q13nanck1i4u6bvhoofy
drqoeb4fnglaubhgywhe
vl1jabdodb9exywttleq
nmbgwillvr6yx4feacrg
abfyglumhngjupsw5mrq

[źródło i grafika: gizmodo.com]