WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Szwajcarski rolnik odnalazł wór monet sprzed 1700 lat

Szwajcarski rolnik odkrył worek wypełniony czterema tysiącami srebrnych i brązowych monet wybitych jeszcze w czasach starożytnego Rzymu. Zakopane zostały około 1700 lat temu i stanowią jeden z największych skarbów tego typu odkrytych kiedykolwiek na terytorium Szwajcarii.

Znaleziska dokonano w pobliżu miejscowości Ueken, znajdującej się w północnej Szwajcarii. Mieszek waży łącznie około 15 kilogramów. Odkryte zostały na ziemi, która nigdy nie była zabudowana. Rolnik natknął się na znalezisko, gdy próbował usunąć ze swojego sadu wiśniowego kopiec kreta. Według ekspertów niespodziewanie wysoka jakość monet świadczy o tym, że zostały usunięte z obiegu krótko po wybiciu.

1527434104035974289

Historycy datują znalezisko na okres od czasów Cesarza Aureliana (270-275 n.e.) do panowania Maksymiana ( 286-305 n.e.). Najmłodsza moneta pochodzi z roku 294. Jak donosi Guardian, doskonała jakość monet oznacza, że były systematycznie odkładane krótko po wybiciu. Z jakiegoś powodu właściciel zdecydował się je zakopać, przy czym nigdy już ich nie odzyskał. Część monet zrobiona jest głównie z brązu, ale z 5% zawartością srebra (co stanowi niezwykle wysoką wartość). Zakopane zostały w małych, skórzanych sakiewkach.

Nie wiadomo ile dokładnie warte są monety. niemniej rolnik nie stał się posiadaczem bogactwa, a przynajmniej nie jego części głównej – według prawa Szwajcarii, odnalezione skarby „należą do społeczeństwa”, przez co właściciel gruntu może liczyć jedynie na znacznie skromniejszą nagrodę dla znalazcy. Monety trafiły do szwajcarskiego Vindonissa Museum w Brugg (kanton Aargau).

1527434104061857169

[źródło i grafika: gizmodo.com]