WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Sposób na szybkie wytrzeźwienie? Kanadyjczycy mają przełom

Sposób na szybkie wytrzeźwienie? Kanadyjczycy mają przełom

Naukowcy z Kanady twierdzą, że znaleźli nowy sposób leczenia zagrażającego życiu zatrucia alkoholowego. Ich metoda umożliwia dosłowne wydychanie promili.

Urządzenie zostało zaprojektowane tak, aby umożliwić ludziom bezpieczną hiperwentylację. W czasie testów z jego użyciem usuwanie alkoholu z ciał uczestników przebiegało trzy razy szybciej niż w normalnych warunkach.

Czytaj też: Oto Teslaquila, czyli alkohol Tesli w szalonej butelce
Czytaj też: Test alkomatu Promiler AL 9000 Lite
Czytaj też: Picie alkoholu w ciąży. Czy istnieje dopuszczalna ilość?

Toksyny takie jak alkohol są w dużej mierze rozkładane przez wątrobę. Tempo, w jakim ten narząd metabolizuje alkohol jest stałe, co oznacza, że nie można przyspieszyć całego procesu. Płuca również odgrywają pewną rolę w eliminowaniu alkoholu z organizmu. Krew wypełniona alkoholem dociera do płuc, a jego część – wraz z dwutlenkiem węgla – jest następnie wydychana.

Szybkie wytrzeźwienie ma mieć przede wszystkim zastosowanie w sytuacjach zagrażających zdrowi i życiu

Hiperwentylacja może przyspieszyć cały proces, choć ma również inne, niezbyt przyjemne konsekwencje – utratę przytomności. Joseph Fisher przekonuje, że jego urządzenie rozwiązuje ten problem. Pacjentowi zostaje założona maska gazowa, która łączy się z tlenem i dwutlenkiem węgla. Taka mieszanka gazów powoduje hiperwentylację – w tym momencie dzieje się magia. Urządzenie dostarcza poszkodowanemu tyle dwutlenku węgla, nie doszło do utraty przytomności.

Czytaj też: Poznaliśmy limit alkoholu dla zdrowia. Wiadomości nie są dobre
Czytaj też: Czyżby testery potu były alternatywą dla alkomatów?
Czytaj też: Nawet niewielka ilość alkoholu może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka

W ramach testów pięciu ochotników miało za zadanie wprowadzić się w stan nietrzeźwości. Przez dwa dni monitorowano ich stan – najpierw w związku z naturalnym trzeźwieniem, a potem – z użyciem opisywanego instrumentu. Podczas badań mierzono oczywiście stężenie alkoholu we krwi uczestników. Okazało się, że – w porównaniu do naturalnego trzeźwienia – nowa metoda przyspieszała ten proces ok. trzykrotnie.