WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Szybsze, bezprzewodowe przesyłanie danych

Przesyłanie danych na odległość kojarzy nam się z Wi-Fi, ewentualnie technologią Bluetooth. Są one znane i powszechnie używane. Jednakże zespół z University of Southern California zademonstrował nowy sposób na wysyłanie informacji. Wykorzystał on do tego fale radiowe. Udało im się uzyskać prędkość 32 gigabitów na sekundę na 2,5 metrowym odcinku. Praca została opisana w czasopiśmie Nature Communications.

Udało się to osiągnąć dzięki technice wykorzystującej orbitalny moment pędu. Własność ta została odkryta w 1990 roku. Pozwala ona wielu kanałom na przesyłanie informacji wzdłuż jednej częstotliwości. Profesor Alan Willner mówi:

Mogłem stworzyć fale, która powoli się skręcają, z czego jedna robiła to trochę szybciej. Teraz są one prostopadłe w stosunku do siebie. Jeśli „zbierze się je do kupy” i wyśle przez to samo medium, to podwajają one swoje zdolności.

Naukowcy zaprezentowali technikę skręcania wiązek światła już w 2012 roku, jednakże wtedy osiągnęli oni prędkość 2,56 terabita na sekundę w 2012 roku oraz 1,6 terabita na sekundę w 2013 roku, ale informacje przesyłane były przez światłowód.

W projekcie naukowcy wykorzystali cztery anteny do wysłania odpowiedniej wiązki. Dało to w sumie 8 kanałów danych. Promienie z danymi przechodziły przez specjalne „spiralne płytki falowe”, które nie absorbują wiązki, ale zmieniają jej kształt, skręcają ją. Następnie są one przechowywane przez multiplekser i wysyłane dalej przez pojedynczy otwór. Poruszają się one wzdłuż drogi bez ingerencji ze sobą. Wiązki, które przyjmują kształt spiralny w locie, trafiają do kolejnych otworów w odbiorniku, w którym są dzielone, przez demultiplekser, na cztery promienie. Następnie przechodzą one przez drugi zestaw „spiralnych płytek falowych”, który anuluje początkowe skręcenie i przygotowuje je do odczytania danych.

Projekt może znaleźć zastosowanie w sieciach komórkowych, generalnie wszędzie tam, gdzie wymagane jest szybkie i bezprzewodowe przesyłanie danych.

Źródło: http://spectrum.ieee.org/, zdjęcie: Alan Willner/USC Viterbi