Carl Force, funkcjonariusz DEA (amerykańska agencja zajmująca się głównie walką z narkotykami), przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw – wymuszenia, prania pieniędzy, utrudniania pracy wymiaru sprawiedliwości. Zbrodnie zostały popełnione podczas dochodzenia w sprawie tzw. Silk Road – (teoretycznie) anonimowej internetowej giełdy, znanej z handlu nielegalnymi substancjami. Śledztwo dotyczyło również działalności Russa Ulbrichta – założyciela „Jedwabnego szlaku”.

Agent Force – pomijając inne występki – używał usankcjonowanego przez DEA identyfikatora „Nob”, żeby prowadzić z Ulbrichtem interesy. Przykładowo, próbował mu sprzedać podrobione prawa jazdy. To akurat nie było niczym dziwnym – służby antynarkotykowe często próbują w ten sposób „prowokować” podejrzanych. Force poszedł jednak o krok dalej – w ofercie „Noba” znalazły się poufne informacje dotyczące innych funkcjonariuszy. W końcu agent założył inny profil – „French Maid” (francuska pokojówka), gdzie sprzedawał informacje dotyczące samego śledztwa. Zarobił w efekcie równowartość około 200 tysięcy dolarów. Jeśli uważacie to za ryzykowne przedsięwzięcie, to poczekajcie aż się dowiecie co Force wykombinował później.

Bez wiedzy przełożonych Force zainwestował zarobione bitcoiny na giełdzie walutowej „CoinMkt”, jednak okazało się to nieudanym przedsięwzięciem. Administratorzy serwisu otrzymali od skorumpowanego funkcjonariusza „oficjalny” nakaz przesłania waluty o wartości 300 000 dolarów do jego osobistego „portfela”. Jednakże czas na najgłupszy wybryk Force’a miał jeszcze nadejść. Agent zarobił 240 tysięcy dolarów na sprzedaży studiu 20th Century Fox praw do filmu o śledztwie w sprawie Silk Road. Czy naprawdę sądził, że nikt z jego przełożonych nie zwróci na to uwagi?

Funkcjonariusz przyznał się zaraz po tym, jak ogłoszono, że inna osoba zamieszana w sprawę ma potwierdzić swoją winę w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Mowa o byłym agencie służb specjalnych, Shaunie Bridgesie, który pracował razem z Forcem podczas śledztwa – i przy okazji zgarnął dla siebie równowartość 800 tysięcy dolarów w bitcoinach. Force usłyszy wyrok 19 października. Daty premiery filmu o wybrykach agenta jeszcze nie znamy.

[źródło i grafika: engadget.com]

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!