WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Tango, platforma od Google, pozwoli lepiej odkrywać muzealne eksponaty

W dążeniu do tchnięcia odrobiny życia w swoją obiecującą platformę rozszerzonej rzeczywistości Tango, Google współpracuje z wieloma muzeami na całym świecie. Począwszy od Detroit Institute of Arts (przed przejściem do innych, nieznanych jeszcze instytucji), Google oferuje odwiedzającym urządzenia obsługujące Tango, które mogą być wykorzystane do zbadania eksponatów w rzeczywistości rozszerzonej.

Na DIA, goście mogą zamówić Lenovo Phab 2 Pro (pierwszy smartphone obsługujący Tango) w recepcji i użyć go, aby dowiedzieć się więcej o różnych artefaktach. Telefon może zajrzeć do wnętrza sarkofagów, by ujawnić zmumifikowane ciała, wizualizować utraconą architekturę jak sześciopiętrową babilońską Bramę Isztar i przywrócić starożytne reliefy wapienne do ich pierwotnej, jasnej kolorystyki. Obok wizualizacji, aplikacja (wykonana przez GuidiGo, która wcześniej zaprojektowała przewodniki muzealne AR dla Google Glass) zaoferuje także quizy i gry.

Jest to sposób użycia, który z pewnością należy do mocnych stron Tango. Platforma oferuje bardziej „trójwymiarowe” doświadczenie AR-przez-ekran-telefonu, z którym zapoznaliśmy się dzięki aplikacjom takim, jak Pokémon Go. Zaawansowane czujniki, zwykle niespotykane w telefonach, są wykorzystywane do mapowania głębi i skali, co pozwala stosować nakładki cyfrowe dokładniej na powierzchnie 3D.

Wyniki mogą być zachęcające (idealnie dla muzeów), ale ogólnie jest to nadal pudło. W naszym przeglądzie umiejętności AR Phab 2’S stwierdziliśmy, że to „co najmniej jeden krok więcej, niż chwyt”, ale nie wiele więcej. Nie pomaga, że tylko dwa telefony konsumenckie wspierają Tango w tym momencie: Phab 2 Pro oraz Asus ZenFone AR, ogłoszone na targach CES w zeszłym tygodniu. Podobnie jak w przypadku tej ostatniej inicjatywy, muzeum (jedyne, które bierze udział w tym momencie), wydaje się, Google musi przeznaczyć więcej środków na Tango, jeśli naprawdę chce z nim wystartować.

Źródło: theverge.com