WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Technologia opracowana podczas II WŚ pomoże w dotarciu statkom do celu

GPS jest nieocenione w momencie gdy poruszamy się po terenach, których nie znamy. Dzięki niemu można trafić do celu praktycznie bez problemów. Dotyczy to także dużych statków, które opierają się niemal wyłącznie na sygnale GPS.

Jednakże system ten nie jest niezawodny. Sygnał może zostać zakłócony przez różne urządzenia a nawet burze słoneczne i wtedy statki mają problem. Dlatego Wielka Brytania będzie wykorzystywała technologię Loran, która została opracowana w trakcie Drugiej Wojny Światowej. Oczywiście, system pozycjonowania został ulepszony i nazwany eLoran. Jego próby rozpoczęły się w zeszłym roku, a wszystkie porty mają obsługiwać tę technologię do końca 2019 roku.

ELoran do pozycjonowania wykorzystuje fale radiowe. Działa on na różnych częstotliwościach i jego sygnał jest znacznie bardziej odporny na zakłócenia. Jest on znakomitą opcją w momencie gdy nie ma się dostępu do GPS. Stara sieć Loran została zlikwidowana ze względu na małą opłacalność, ale nowa infrastruktura, jak wspomniałem, zaczyna powstawać. Co ciekawe, tą techniką pozycjonowania zainteresowana jest też Korea Południowa.

Źródło: http://www.engadget.com/, zdjęcie:yooperann via photopin cc