WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Technologia puka do drzwi strażaków

W 2012 roku administracja USA poinformowała, że 50% zgonów strażaków wynika z ataków serca. Noszenie urządzeń do monitorowania zdrowia może temu przeciwdziałać. Do tej pory, nie zostały one wprowadzone ze względów ekonomicznych, politycznych i technologicznych. Jednak w najbliższym czasie może się to zmienić.

Aktualnie widzimy wybuch nowych noszonych urządzeniach. Widoczny jest on nie tylko na rynku konsumenckim ale także na rynkach związanych z bezpieczeństwem publicznym.

Są to słowa wypowiedziane przez Berta Van Der Zaaga, starszego menedżera w Motorola Solutions. Prawdopodobnie pierwszym tego typu projektem będzie WASP (Wearable Advanced Sensor Platform). Jest to ognioodporny t-shirt z wbudowanym, regulowanym paskiem, który ma czujnik mierzący parametry fizjologiczne. Jest także przymocowane do paska urządzenie, które korzysta z akcelerometrów, kompasu i innych sensorów w celu zlokalizowania strażaków podczas akcji.

Tej jesieni trzy akademie strażackie rozpoczną nauczanie studentów w zakresie korzystania z WASP. Szacujemy także, że tysiące strażaków odbędzie odpowiednie szkolenia.

Motorola przygotowała ubrania strażaków, które są częścią projektu zwanego Next Generation Fireground Communications. W jego skład wchodzi wiele technologii, które można nosić na sobie, na przykład kamery, maski do oddychania, pasek monitorujący czynności życiowe. Dla firmy, kluczowym celem było aby strażacy podczas akcji mieli wolne ręce.

Strażacy, po wejściu do budynku, nigdy nie mają wolnych rąk. Nie mogą oni wyciągać smartfona w celu sprawdzenia na przykład tętna.

Wyświetlacz umieszczony na głowie, pokazuje te informacje, a nawet dostarcza dane o zapasach tlenu oraz poziomie baterii w urządzeniach. Choć technologia ta jest bardzo użyteczna, to istnieje cienka linia pomiędzy dostarczaniem ważnych informacji a przeszkadzaniu w pracy.

Nie chcemy umieścić tam czegoś, co będzie zupełnie niepotrzebne.

Zajmie trochę czasu, zanim okaże się, czy nowy projekt pomaga w pracy strażakom, czy im się spodoba wprowadzenie tych technologii do ich codzienności. Wydaje się, że tego typu inteligentne ubrania staną się przyszłością ich pracy i uratują zapewne wiele istnień.

strazacy

Źródło: http://spectrum.ieee.org/, zdjęcie: Motorola Solutions