WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Tęczowi użytkownicy Facebooka dali się „zaobrączkować”?

Nie od dziś wiadomo, że Facebook lubi przeprowadzać na swoich użytkownikach eksperymenty. rok temu sieć obiegła informacja o wielkim przedsięwzięciu badawczym, podczas którego firma Zuckerberga po cichu manipulowała zawartością tablicy wybranych osób, by sprawdzić jak selekcja informacji wpływa na ludzkie emocje.

Być może podobna sytuacja miała miejsce w wypadku aplikacji ubierającej zdjęcia profilowe w barwy tęczy.

Wydawałoby się, że sprawa jest niewinna. Wiele dużych firm pozwala sobie na okazjonalne poparcie jakiejś sprawy – na przykład poprzez zachęcenie użytkowników do ustawienia „odświętnego” zdjęcia profilowego z okazji legalizacji związków jednopłciowych przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych.

Wszyscy wiemy, że informacje, które umieszczamy na Facebooku nie obracają się w nicość – są obserwowane i rejestrowane, wymaga tego choćby aspekt techniczny działania portalu. Dlatego szybko pojawiły się głosy wskazujące, że tęczowe przedsięwzięcie to podejrzanie dobra okazja do zaobserwowania, w jaki sposób w danej grupie znajomych rozprzestrzeniają się poglądy polityczne.

Rzecznik Facebooka powiedział Atlantic, że „to nie eksperyment, bo każdy widzi to samo” – oczywiście w odniesieniu do wspomnianych wcześniej zabaw firmy z zawartością tablic. Niemniej, dziennikarze Mirror Online usłyszeli, że choć przedstawiciel portalu byłby „zdumiony”, gdyby okazało się, że tęczowa aplikacja nie jest przede wszystkim szczerym wyrazem wsparcia dla społeczności LGBT, to proces zarządzania informacją na największym serwisie społecznościowym świata jest „nieprzewidywalny”, a „Facebook cały czas przeprowadza jakieś eksperymenty i [działanie aplikacji] faktycznie byłoby sensowną okazją do zbadania, jak rozprzestrzenia się tęczowy obrazek”.

Dziennikarze Gizmodo, którzy również rozmawiali z przedstawicielami portalu, twierdzą że rzecznik Facebooka w swoich zapewnieniach trzy razy użył słowa ‚nie’, ale nigdzie nie zaprzeczył, że informacje dotyczące użytkowników kolorującej aplikacji są śledzone.

[Źródło i grafika: www.eteknix.com]