WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Telefon rozpozna depresję u użytkownika

Jeżeli wydaje Ci się, że twój komputer, czy telefon wiedzą o Tobie za dużo, to ta informacja utwierdzi Cię w tym przekonaniu. Ile bowiem nie wiedziałbyś o swoim telefonie, to on wie więcej o Tobie – wliczając w to stan psychiczny.

Nowe badanie, opublikowane w Journal of Medical Internet Research, autorstwa naukowców z Northwestern University, pokazuje, jak dane z GPS czy informacje z sensorów pozwalają określić czy użytkownik wykazuje oznaki depresji. Badacze, używając danych pozyskanych ze smartfonów użytkowników, byli w stanie określić u nich uczucie depresji z 86,5% dokładnością.

W badaniu udział wzięło 40 uczestników, którzy używali telefonu z aplikacją Purple Robot, której zadaniem było zbieranie dane z czujników aparatu. Po dokonaniu pomiarów, uczestnicy wypełnili kwestionariusze mające określić ich psychiczną kondycję.

Wypełniany online kwestionariusz zawierał między innymi pytania demograficzne oraz Patient Health Questionnaire-9, powszechnie używany do pomiaru objawów depresji raportowanych przez pacjentów. Wyniki oceniano w skali od 0 do 27, gdzie wynik poniżej 5 oznacza brak depresji, a powyżej 5 depresję o różnym stopniu nasilenia.

Badacze porównali następnie wyniki z kwestionariusza z tymi, które otrzymano dzięki telefonom – jak często używali telefonów, jak często wychodzili z domu, na ile ich zachowania odbiegały od codziennych. Nie powinno nikogo zaskoczyć, że osoby z objawami depresji mniej się przemieszczały…

Według autorów aplikacja mogłaby pozwolić na bardziej dyskretne monitorowanie stanu zdrowia psychicznego pacjentów. Badanie może jednocześnie wydawać się kontrowersyjne, jako jest to jeszcze dalej niż dotychczas idące naruszanie naszej prywatności przez agencje własnego i obcych rządów mające dostęp do pochodzących z telefonów danych.

[źródło: techcrunch.com; grafika: flickr.com]