WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Teleskop NASA unoszący się dzięki balonom

Teleskopy naziemne i ich odpowiedniki orbitalne mają swoje wady i zalety. Te pierwsze są tańsze, ale zdjęcia są słabszej jakości ze względu na działanie atmosfery. Te drugie są droższe, ale „fotki” są znacznie lepszej klasy. Najnowszy teleskop NASA łączy zalety obu metod- teleskop jest tani i zapewni dobrej jakości zdjęcia.

The Balloon Observation Platform for Planetary Science (BOPPS) jest w zasadzie tymczasowym teleskopem. Unosi się na wysokości około 36,6 kilometra, gdzie znajduje się szczyt atmosfery ziemskiej. Spędza tam do 24 godzin, następnie wraca na ziemię. Obserwatorium ma około 6,7 metra długości, waży 2358 kilogramów i posiada 80 centymetrowy teleskop wraz z dwoma kamerami. Technologia będzie służyła do badań wielu przedmiotów, na przykład mikro-środowisk wokół planet, asteroid i komet. Konkretnie, celem BOPPS będzie szukanie obecności związków organicznych takich jak dwutlenku węgla lub wody w kometach C/2013A1 Siding Spring oraz C/2012K1 PanSTARRS.

Pierwsza misja obserwatorium odbyła się w zeszły czwartek, następna będzie 19 października. Nowe dane być może pozwolą naukowcom odkryć pochodzenie wody w układzie słonecznym.

Źródło: http://gizmodo.com/, zdjęcie: NASA/JHUAPL