WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Tesla planuje wstrząsnąć sektorem energetycznym poprzez produkcję nowych baterii

W czasach obecnych kiedy siada prąd, większość instytucji potrzebujących go przez cały czas korzysta z zapasowych generatorów prądotwórczych. Zapowiadana przez firmę Elona Muska nowa linia baterii może ten stan zmienić. Jeżeli produkt odniesie sukces, dostęp do tańszej energii może znacząco wpłynąć na globalną energetykę.

Na pustynnych piaskach niedaleko Reno, w stanie Nevada stanie wkrótce tzw. „Gigafabryka”, w której Tesla na skalę przemysłową produkować będzie baterie litowo-jonowe. Najważniejszy aspekt ekonomiczny kryje się w nazwie placówki – to będzie naprawdę olbrzymi budynek zdolny do wytworzenia ogromnej ilości zapowiadanych produktów. Jest to dokładnie wykalkulowane – im szybsza jest produkcja, tym bardziej spada cena jednostkowa danego towaru. Innymi słowy, mimo zaawansowania technologicznego, baterie mają być naprawdę tanie i dostępne na każdą kieszeń. A dostęp do tanich źródeł energii jest w dzisiejszych czasach jednym z najważniejszych motorów napędzających rozwój współczesnego świata. 

rtr4r9lw
Plac budowy Gigafabryki – stan na 18 Luty 2015 r.

Szczegóły technologii mają zostać ujawnione podczas specjalnego eventu „The missing piece” (Brakująca część) który odbędzie się 30 kwietnia (w momencie kiedy to piszę, będzie to dzień jutrzejszy) w głównej siedzibie firmy w Hawthorne, Kalifornia, niedaleko Los Angeles.

[źródło: businessinsider.com]