WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Tesla ujawnia kod źródłowy autonomicznych samochodów

Tak to już jest z GPL, że stworzony na podstawie objętego przez nią programu kod ma być ogólnodostępny dla wszystkich. Zasady tej licencji nie imają się nawet Tesli, która dopiero kilka dni temu udostępniła w sieci kod źródłowy niektórych technologii ze swoich autonomicznych samochodów.

Jak możecie się domyślić, aplikacje napędzające samochody Tesli bazują właśnie na otwartym oprogramowaniu. Mowa dokładnie o kodzie dotyczącym zarówno jądra, jak i elementarnego obrazu autopilota oraz systemie informacyjnym Tegra od Nvidii, który znalazł się na pokładzie Modelu S i Modelu X. Oba repozytoria znajdziecie tutaj i tu, ale sam kod jest przestarzały i nie reprezentuje aktualnych algorytmów Tesli. Firma zobowiązała się jednak zaktualizować go w najbliższym czasie.

Nie oznacza to jednak, że jakiś niecny przedsiębiorca będzie teraz w stanie stworzyć swój własny autonomiczny samochód na podstawie powyższego kodu. Wszystko przez programy obsługujące udostępnione kody, w których posiadaniu jest oczywiście Tesla oraz Nvidia. Ciągle jednak możecie rzucić okiem na poczynania programistów i sprawdzić, czy bylibyście w stanie stworzyć tak zaawansowane aplikacje.

Źródło: engadget.com