Reklama
aplikuj.pl

Wielki test 29 past termoprzewodzących

Który model najlepiej wypadnie w porównaniu?

Wybór pasty termoprzewodzącej wcale nie należy do najłatwiejszych. Na rynku jest wielu producentów i każdy z nich oferuje coś innego. Jak więc wybrać najlepszy model, czym się przy tym kierować? Zapraszam do porównania kilkunastu modeli past od różnych producentów.

AG Termopasty, Arctic, Be quiet!

AG Termopasty

AG Extreme

Pasta ta została zapakowana duże, plastikowe pudełko. Wraz z nią otrzymujemy łopatkę do rozprowadzania pasty.

AG Extreme otrzymałem w ilości 3 g ale w sprzedaży jest także wersja 1 g. Pasta dostarczana jest w strzykawce, czyli tak jak większość produktów w tym teście. Ma ona kolor szary, przewodność cieplna wynosi 6 W/mK, impedancja termiczna 0,036°C -in^2/W, ciężar właściwy 2,5 g/cm^3, lepkość 1500. Może ona pracować w temperaturze od -40°C do 300°C.

Pasta jest bardzo łatwa do rozprowadzenia – nie jest zbyt gęsta, przez co nie ma problemów z jej „obsługą”.

Arctic

MX-2

Pierwsza z past od Arctica została zapakowana w niebieskie pudełko i w nim znajduje się tylko ona.

Pasta dostarczona została w strzykawce, w której znajduje się 8 g samego produktu. W sprzedaży jest także wersja o pojemności 4 g, 20 g, 30 g czy 65 g. Ma ona kolor szary, przewodność cieplna wynosi 5,6 W/mK, impedancja cieplna wynosi 1,22*10^12 Ω-cm, ciężar właściwy 3,96 g/cm^3 a lepkość 850 puazów. Producent deklaruje, że czas przydatności pasty to aż 8 lat.

Jej rozprowadzanie jest dosyć łatwe i bezproblemowe.

MX-4

Druga z past także przyszła do mnie w niebieskim pudełku i w nim nic więcej nie znajdziecie.

MX-4 otrzymałem w strzykawce, w której znajduje się 4 g tego produktu. W sprzedaży jest jeszcze wersja 20 g. Pasta ma kolor szary, przewodność cieplna wynosi 8,5 W/mK, impedancja cieplna wynosi 3,8*10^13 Ω-cm, ciężar właściwy 2,5 g/cm^3 a lepkość 870 puazów. Producent ponownie deklaruje, że czas przydatności pasty to aż 8 lat.

Rozprowadzenie MX-4 po procesorze odbyło się bez większych problemów. Pasta nie jest bardzo gęsta, co jest dużym plusem.

Be quiet!

DC1

Pasta zapakowana została w czarne opakowanie. Wraz z nią otrzymujemy łopatkę.

DC1 otrzymujemy w strzykawce o pojemności 3 g. Jej przewodność cieplna wynosi powyżej 7,5 W/mK. Składa się ona w 60% ze związków tlenków metali, w 30% ze związków tlenków cynku oraz w 10% ze związków krzemu. Może ona pracować w temperaturze od -50°C do 150°C.

Rozprowadza się ją raczej łatwo i nie powinno być z tym żadnych problemów.

Cooler Master, Deepcool

Cooler Master

V1 IC Value

Pierwsza z past została zapakowana wraz z łopatką, która ułatwia jej rozprowadzanie.

V1 otrzymałem w strzykawce a jej ilość w środku to 2 ml. Pasta ma kolor biały, przewodność cieplną powyżej 1,85 W/mK, ciężar właściwy 2,5 g/cm^2 oraz impedancję termiczną poniżej 0,201°C -in^2/W. Producent nie podaje zakresu pracy.

Pasta jest dosyć rzadka, więc bardzo łatwo można ją rozprowadzić po procesorze.

E1 IC Essential

Druga z past to wyjątkowy osobnik w tym teście, bowiem oprócz łopatki otrzymujemy także ściereczkę, która ma za zadanie dokładnie wyczyścić procesor z pozostałości z poprzedniej pasty.

E1 także zapakowana została w strzykawkę, ale tym razem jej ilość to 1,5 ml. Pasta ma kolor szary, przewodność cieplną powyżej 4,5 W/mK, ciężar właściwy 2,5 g/cm^2 oraz impedancję termiczną poniżej 0,185°C -in^2/W. Ponownie nie ma informacji o zakresie temperaturowym, w jakim pasta może pracować.

Druga z past także jest dosyć prosta do rozprowadzenia. Nie jest może najłatwiejsza, ale na pewno nie będzie z nią problemów.

MasterGel Pro

Kolejna z past zapakowana jest standardowo. Wraz z nią otrzymujemy łopatkę oraz ściereczkę do usuwania starej pasty termoprzewodzącej.

MasterGel Pro jest dostarczony w strzykawce, a jego ilość to 4 g. Pasta ma kolor szary, jej przewodność cieplna wynosi powyżej 8 W/mK a ciężar właściwy 2,55 g. Znowu nie ma informacji o temperaturowym zakresie pracy.

Kolejna z pasta jest łatwa do rozprowadzania i nie powinno z tym być żadnych problemów.

Deepcool

Z5

Pierwszą z past od Deepcoola otrzymujemy w białym opakowaniu wraz z łopatką, która znacząco ułatwi jej dobre rozprowadzanie po procesorze.

Z5 otrzymałem w strzykawce a jej ilość to 3 g. Kolor pasty jest srebrny, przewodność cieplna wynosi powyżej 1,46 W/mK, impedancja cieplna poniżej 0,159°C -in^2/W, stała dielektryczna powyżej 6 a lepkość 76 CPS. Pasta składa się w 40% ze związków silikonu, w 20% ze związków węgla, w 30% ze związków tlenków metalu i w 10% ze związków tlenków srebra. Jej temperatura pracy wynosi od -50°C do 300°C.

Pasta jest dosyć łatwa w nakładaniu i nie powinno z tym być problemów.

Z9

Druga z past została zapakowana podobnie jak pierwsza.

Ją także otrzymujemy w strzykawce i w ilości 3 g. Kolor pasty jest srebrny, przewodność cieplna wynosi powyżej 4 W/mK, impedancja cieplna poniżej 0,058°C -in^2/W, stała dielektryczna powyżej 18,05 a lepkość 89,16 CPS. Pasta składa się w 20% ze związków silikonu, w 10% ze związków węgla, w 50% ze związków tlenków metalu i w 10% ze związków tlenków srebra. Jej temperatura pracy wynosi od -40°C do 200°C.

Ten model jest już cięższy w rozprowadzaniu niż Z5. Nawet z dołączoną łopatką wymaga to cierpliwości i trochę poświęconego czasu.

Halnziye

Halnziye to producent, który nie jest zbyt popularny w świecie past termoprzewodzących. Ale jest to błędne myślenie, bowiem wiele firm rebrandinguje jego pasty na swoje, a także są one dodawane do różnych chłodzeń. W Polsce pasty tej firmy można kupić na Allegro, a także na Amazonie.

HY610

Pierwsza z past zapakowana została w worek i wraz z nią otrzymujemy łopatkę.

Pastę otrzymałem w strzykawce o pojemności 2 g, natomiast w sprzedaży są różne ilości tego produktu. HY610 ma kolor złoty, co jest dosyć wyjątkowe w tym teście. Przewodność cieplna wynosi powyżej 3,05 W/mK, impedancja termiczna poniżej 0,073°C -in^2/W, ciężar właściwy powyżej 2,48 g/cm^3. Pasta składa się w 30% ze związków silikonu, w 20% ze związków węgla i w 50% ze związków tlenków metali. Zakres pracy wynosi od -30°C do 240°C.

Pastę rozprowadza się bardzo prosto – jest ona dosyć rzadka, przez co nie ma z tym problemów.

HY710

Kolejna pasta została zapakowana podobnie jak poprzednia i także wraz z nią otrzymujemy łopatkę.

HY710 umieszczona została w strzykawce a jej ilość to 2 g (w sprzedaży dostępne są różne wersje). Pasta ma kolor srebrny, przewodność cieplna wynosi powyżej 3,17 W/mK, impedancja termiczna poniżej 0,067°C -in^2/W, ciężar właściwy powyżej 2,4 g/cm^3. Pasta składa się w 30% ze związków silikonu, w 20% ze związków węgla i w 50% ze związków tlenków metali. Zakres pracy wynosi od -30°C do 240°C. Pasta jest więc bardzo podobna, z wyjątkiem koloru, do swojego poprzednika.

HY710 jest banalne do rozprowadzenia po procesorze – pasta jest dosyć rzadka i nie ma z nią żadnych problemów.

HY880

Kolejna pasta jest już zapakowana w standardowe pudełko, jednakże ponownie nie brakło dodanej łopatki.

HY880 także umieszczona została w strzykawce, ale jej ilość to 4 g (także dostępne są inne wersje pojemnościowe). Pasta ma kolor szary, przewodność cieplna wynosi powyżej 5,15 W/mK, impedancja termiczna poniżej 0,004°C -in^2/W, ciężar właściwy powyżej 3,25 g/cm^3. Pasta składa się w 10% ze związków silikonu, w 45% ze związków węgla i w 45% ze związków tlenków metali. Zakres pracy wynosi od -30°C do 280°C.

Pasta jest trochę cięższa do rozprowadzenia od poprzedników, ale w dalszym ciągu zaliczam ją do łatwych, bezproblemowych w użyciu past.

HY881

Kolejna pasta także jest normalnie zapakowana i także ma dołączoną, mimo że na zdjęciach tego nie widzicie, łopatkę. Oprócz tego w środku znajdziecie jeszcze końcówkę do zbierania nadmiaru pasty oraz ściereczkę do usuwania pasty.

Pastę otrzymałem w strzykawce a jej ilość to 2 g – standardowo w sprzedaży są inne wersje. HY881 ma kolor szary, przewodność cieplna wynosi powyżej 5,6 W/mK a  ciężar właściwy jest powyżej 2,5 g/cm^3. Pasta składa się w 20% ze związków silikonu, w 10% ze związków węgla, w 20% ze związków tlenków srebra i w 10% ze związków tlenków metali. Zakres pracy wynosi od -30°C do 280°C.

HY881 jest jedną z najcięższych do rozprowadzenia po procesorze. Klei się, lepi do wszystkiego, ale nie IHS i strasznie się ciągnie. Jej dobre rozprowadzenie po procesorze to wyzwanie.

HY-A8

Ostatnia z past tego producenta wyróżnia się zarówno opakowaniem, jak i krótkim opisem w języku polskim. Wraz z nią także otrzymujemy łopatkę.

HY-A8 umieszczona została w strzykawce a jej ilość to 1,5 g. Pasta ma kolor szary, przewodność cieplna wynosi powyżej 5,8 W/mK, impedancja termiczna poniżej 0,201°C -in^2/W, stała dielektryczna powyżej 5,1. Pasta składa się w 50% ze związków silikonu, w 20% ze związków węgla i w 30% ze związków tlenków metali. Zakres pracy wynosi od -30°C do 280°C.

Hy-A8 rozprowadza się przeciętnie. Nie jest to banalne, ale też nie jest to tak ciężkie, jak w przypadku HY881.

ID-Cooling, InLine, JunPus

ID-Cooling

ID-TG11

Pierwsza z past została zapakowana w zwykłe opakowanie, a wraz z nią otrzymujemy łopatkę.

Pastę otrzymujemy w strzykawce o pojemności 1,5 g. Ma ona kolor szary, przewodnośc cieplną powyżej 5,15 W/mK, impedancję termiczną poniżej 0,004 -in^2/W, stałą dielektryczną równą 5,1, lepkość 840 puazów a ciężar właściwy wynosi 3,25 g/cm^3. Może ona pracować w temperaturze od -30°C do 280°C.

ID-TG31

Druga z past jest identyczna jak pierwsza – podobne zapakowanie oraz parametry. Różni się tylko jej ilość, która wynosi tym razem 3 gramy.

Obie pasty rozprowadza się bardzo łatwo. Nie są one zbyt gęste, więc prosto można je rozłożyć na całym procesorze.

InLine

Oyatech

InLine to kolejny producent, który jest w miarę nowy na WhatNext.pl. Pasta zapakowana została w karton i plastik, a wraz z nią otrzymujemy łopatkę do jej rozprowadzania.

Oyatech umieszczona została w strzykawce a jej ilość to 0,5 g. Jest to pasta o kolorze białym. Przewodność cieplna wynosi powyżej 1,729 W/mK a impedancja cieplna 0,125 -in^2/W. Pasta składa się w 50% z silikonu, 30% ze związków węgla i 20% ze związków tlenków metali. Temperatura pracy wynosi od -50°C do 240°C.

Pastę rozprowadza się banalnie po procesorze. Jest on prosta w obsłudze i nikt nie powinien mieć z nią większych problemów.

JunPus

JunPus to kolejna mniej znana firma, która podobnie jak Halnziye zajmuje się także wykonywaniem past dla innych producentów. Jednakże tym razem pasty tej firmy są dosyć dobrze dostępne w różnych polskich sklepach.

DX1

Pasta została zapakowana w niebieskie opakowanie i wraz z nią otrzymujemy łopatkę.

DX1 otrzymujemy w strzykawce a jej ilość to 3 g. Pasta ma kolor szary, przewodność cieplną równą 16 W/mK, impedancję cieplną 0,05 °C*cm^2/W i ciężar właściwy wynoszący 2,7 g/cm^3. Jej temperatura pracy wynosi od -50°C do 250°C. Składa się ona z silikonu oraz nanodiamentów.

Pasta jest ciężka do rozprowadzenia – lepi się i ciągnie, przez co trzeba poświęcić trochę czasu na jej aplikację.

D9000

Druga z past jest zapakowana w analogiczne opakowanie do DX1, ale brązowe. Wraz z nią także otrzymujemy łopatkę.

D9000 także jest w strzykawce a jej ilość to 3 g. Jej kolor to szary, przewodność cieplna wynosi  9,6 W/mK, impedancja cieplna 0,08 °C*cm^2/W a ciężar właściwy 2,7 g/cm^3. Temperatura pracy D9000 wynosi od -50°C do 150°C. Składa się ona, podobnie jak DX1, z silikonu i nanodiamentów.

Pastę rozprowadza się bardzo ciężko – aby pokryć nią cały procesor potrzeba czasu i zaparcia. Zdecydowanie jest to jedna z gorszych pod tym względem past w teście.

Kingpin Cooling, Manhattan, Noctua, Reeven, SilentiumPC

Kingpin Cooling

Kingpin Cooling to firma znana ze świetnych rozwiązań dla overclockerów. Wśród jej oferty znajduje się wysokowydajna pasta termoprzewodząca, którą udało mi się dla Was zdobyć do testów.

KPx

Pasta została zapakowana w worek z tworzywa sztucznego. Dołączona do niej została łopatka.

Pasta, jako jedyna w teście, zapakowana została w okrągłe pudełko. Jej ilość to 10 gram. Co ciekawe, producent zbyt wiele o niej nie mówi. Pasta ma posiadać niską impedancję cieplną oraz wysoką przewodność – brakuje tutaj cyferek.

KPx jest dosyć łatwa do rozprowadzenia po procesorze – nie powinno być z tym problemów.

Manhattan

CPU Thermal Grease

Manhattan debiutuje na łamach WhatNext.pl z pastą termoprzewodzącą. Jest tylko ona w pudełku, więc nie macie co liczyć na dodatki.

Pasta zapakowana został w strzykawkę, a jej masa wynosi 1,5 g. Ma ona kolor szary, przewodność cieplna wynosi powyżej 0,965 W/mK, impedancja cieplna jest poniżej 0,255 -in^2/W, ciężar właściwy jest większy niż 2,3 g/cm^3, stała dielektryczna wynosi powyżej 5,1. Pasta składa się w 50% ze związków silikonowych, 20% ze związków węgla i w 30% ze związków tlenków metali. Jej temperatura pracy wynosi od -30°C do 180°C.

Pasta jest bardzo płynna, co możecie zobaczyć na zdjęciu. Przez to jej rozprowadzanie jest dosyć łatwe, natomiast trzeba uważać, żeby nie przelać jej poza procesor i aby nie wystrzyknąć zbyt dużej ilości ze strzykawki.

Noctua

NT-H1

Ta pasta to prawdziwa legenda wśród wszystkich produktów. Od lat używam jej przy testach chłodzeń procesora, więc jestem bardzo ciekawy, jak wypadnie ona na tle konkurencji. Pasta zapakowana została w bardzo duże opakowanie, jednakże oprócz niej nic w środku nie ma.

NT-H1 otrzymujemy w strzykawce a jej ilość to 1,4 ml (ma starczyć na 15 aplikacji). Ma ona kolor szary, ciężar właściwy wynosi 2,49 g/cm^3 i to wszystko co podaje o niej producent. Warto jednak jeszcze wspomnieć o temperaturze pracy, która wynosi od -50°C do 110°C.

Rozprowadzenie tej pasty jest mi ciężko ocenić. Używam jej do testów chłodzeń od ponad 5 lat więc jestem do niej bardzo przyzwyczajony i dla mnie jest to bardzo łatwe.

Reeven

RT-PRO

Kolejna pasta należy do firmy Reeven. W pudełku znajduje się tylko ona, więc nie ma żadnych dodatków.

RT-PRO ma kolor szary i jest dostarczany w strzykawce zawierające 5 g tej pasty. Co ciekawe, z parametrów technicznych producent podaje tylko impedancję termiczną, która wynosi 0,013 K -in^2/W. Pasta jest więc trochę niewiadomą i jestem ciekawy, jak wypadnie ona w testach.

Samo rozprowadzanie pasty jest bezproblemowe i bardzo łatwe.

SilentiumPC

Pactum PT-2

Pastę otrzymujemy w biało-czarnym opakowaniu. Wraz z nią producent dołącza łopatkę, dzięki której łatwo możemy rozprowadzić pastę termoprzewodzącą.

Pactum PT-2 otrzymałem w strzykawce, a ilość pasty to 4 g. Ma ona kolor szary, przewodność cielna wynosi 5 W/mK, impedancja termiczna jest poniżej 0,165°C -in^2/W, ciężar właściwy wynosi 2,67 g/cm^3. Temperatura w jakiej ta pasta pracuje to od -40°C do 240°C.

Pasta jest gęsta przez co rozprowadzało mi się ją dosyć ciężko i proces ten z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych.

Thermaltake, X2, Xilence

Thermaltake

TG-2

Pierwsza z past od Thermaltake została zapakowana w duże pudełko i w środku znajdziemy tylko tą pastę.

TG-2 dostarczana jest w strzykawce a jej ilość to 4 g. Pasta ma kolor szary oraz przewodność cieplną równą 1,5 W/mK. Temperatura pracy wynosi od -40°C do 150°C. Producent więcej konkretnych informacji o niej nie podaje.

Pierwszą pastę od Thermaltake można bardzo łatwo rozprowadzić po procesorze. Nie jest ona gęsta więc pod tym względem wypada ona bardzo dobrze.

TG-3

Druga pasta jest podobnie zapakowana do pierwszej i także jest tylko ona w opakowaniu.

TG-3 także jest w strzykawce oraz jej ilość to także 4 g. Pasta ma kolor szary oraz przewodność cieplną równą 4,7W/mK. Temperatura pracy wynosi od -50°C do 250°C. Ponownie więcej informacji o niej nie uświadczymy.

Pasta jest cięższa do rozprowadzenia po procesorze od poprzednika, natomiast nie jest wybitnie ciężka. Określiłbym ją jako średnią pod tym względem.

X2

Thermica X2-431/0.5G

Kolejna z past została zapakowana w bardzo małe pudełko. Oprócz samej strzykawki nie ma w środku nic innego interesującego.

Pastę otrzymałem w strzykawce, w której znajduje się 0,5 g produktu. Jej kolor jest szary, przewodność cieplna wynosi powyżej 5 W/mK, impedancja termiczna poniżej 0,067°C -in^2/W, ciężar właściwy powyżej 2,7 g/cm^3, stała dielektryczna powyżej 5,1. Pasta składa się w 10% ze związków silikonu, 45% związków węgla i 45% związków tlenków metali. Temperatura pracy wynosi od -40°C do 270°C.

Rozprowadzanie pasty oceniam perfekcyjnie. Thermica jest bardzo łatwa w nakładaniu i nie ma z nią żadnych problemów.

Xilence

XPTP

Pierwsza z past została zapakowana w czarne pudełko, w którym dodatkowo znajduje się łopatka do rozprowadzania pasty.

XPTP umieszczona została w strzykawce a jej ilość to 1,5 g. Producent określa jej kolor jako srebrny. Przewodność cieplna wynosi powyżej 5,15 W/mK, impedancja termiczna poniżej 0,201°C -in^2/W, stała dielektryczna powyżej 5,1 a lepkość 73 CPS. Pasta składa się w 50% ze związków silikonu, w 20% ze związków węgla i w 30% ze związków tlenków metali. Jej temperatura pracy to od -30°C do 280°.

XPTP.X5

Druga pasta od Xilence to model analogiczny do XPTP. Jedyna różnica dotyczy ilości, która teraz wynosi 3 g oraz stałą dielektryczną, która w tym wypadku jest powyżej 6. Poza tym obie pasty są identyczne pod względem parametrów.

Obie pasty są bardzo ciężkie do nakładania – są gęste, ciągną się i ich rozsmarowywanie po procesorze nie należy do najprzyjemniejszych i najłatwiejszych rzeczy.

Metedologia i testy

Metodologia

  1. Testy zostały wykonane na platformie podanej na pierwszej stronie artykułu
  2. Temperatura otoczenia wynosiła od 22 do 24°C i była na bieżąco sprawdzana
  3. Za średnią temperaturę uznano 23°C. W przypadku 22°C od wyniki odejmowano 1 stopień, a 24 dodawano jeden stopień.
  4. Przed nałożeniem pasty podstawa chłodzenia oraz procesor były czyszczone za pomocą alkoholu izopropylowego.
  5. Pasty były rozprowadzane, za pomocą łopatki, na całym procesorze.
  6. Wszystkie wentylatory były na stałe usatwione na maksymalne obroty.

Ceny

Pasty do 10 zł

Halnziye HY610

Najtańsza z past wypadła w testach kiepsko. Temperatury procesora są wysokie i z czasem one nie maleją. Jej plusem jest właśnie cena oraz łatwość w nakładaniu, ale polecałbym dopłacić do czegoś wydajniejszego.

Halnziye HY710 2g

Kolejna z pasty jest także produkcji Halnziye. Jest ona troszeczkę wydajniejsza od HY610 ale w dalszym ciągu uważam, że nie warto na nią zwracać uwagi. No chyba że ktoś potrzebuje bardzo taniej pasty i znajdzie ją na allegro.

X2 Thermica X2-431/0.5G

Propozycja od X2 jest tanią opcją, natomiast jest jej tylko pół grama, co starczy na mała liczbę użyć. Jej wydajność jest już dobra, a dodatkowo jest ona bardzo prosta do nałożenia. W tej cenie warto się nią zainteresować.

InLine Oyatech

Kolejna propozycja należy do InLine. Oyatech jest białą pastą, która jest łatwa do nałożenia. Natomiast cena za 1 g jest największa w całym zestawieniu. Jej wydajność jest dobra, trochę słabsza od X2, jednakże można ją brać pod uwagę przy zakupie do jednorazowego montażu.

Manhattan CPU Thermal Grease

Propozycja od Manhattana jest przykładem tragicznej pasty. Jej wyniki są najsłabsze w całym zestawieniu, a dodatkowo jest ona bardzo płynna, co utrudnia jej rozprowadzenie po procesorze. Zdecydowanie odradzam jej zakup – poprzednie propozycje są o klasę lepsze.

Cooler Master V1 IC Value

Ostatnia pasta do 10 zł jest jedną z lepszych wyborów pod względem ceny za gram. Jest także prosta do rozprowadzenia po procesorze. Natomiast jej wydajność jest słaba i odstaje od X2 czy InLine. Można ją rozważać, ale tylko jeśli potrzebujecie dużych ilości pasty, a sama wydajność nie jest aż taka ważna.

Pasty do 20 zł

Halnziye HY880

HY880 to dosyć tania pasta, która w testach wypada już akceptowalnie. W dalszym ciągu jest sporo wydajniejszych konstrukcji, jednakże niska cena za gram sprawia, że warto ją mieć na uwadze przy wykorzystaniu w wielu montażach.

Deepcool Z5

Pierwsza propozycja od Deepcoola to kolejna pasta, która jest dosyć tania w przeliczeniu na gram. W testach osiągnęła one dobry wynik (61,25°C dwukrotnie) i jest także łatwa do rozprowadzenia. Jednakże za niewiele więcej znajdziecie wydajniejszą konkurencję. Z5 warto mieć na uwadze, ale należy też spojrzeć na dalszą listę.

Cooler Master E1 IC Essential

Kolejna pasta ponownie wychodzi bardzo tanio w przeliczeniu za 1g. W zestawie macie jej 1,5 ml więc starczy ona na duża ilość montaży. Samo rozprowadzanie nie sprawia żadnych problemów. Także jej wydajność jest już bardzo dobra, więc warto brać ją pod uwagę podczas zakupów.

SilentiumPC Pactum PT-2

Jedyna propozycja od SilentiumPC wypada bardzo dobrze w testach (podobnie jak E1 IC) oraz jest ona dosyć tania w przeliczeniu na gram. Jednakże jest z nią jeden problem – bardzo ciężko ją rozprowadzić po procesorze, co może przysporzyć problemów. Ale jeśli Was to nie rusza, to możecie zdecydować się na jej zakup.

Xilence XPTP

XPTP jest już dosyć drogą pastą, w szczególności po przeliczeniu na gram. Jednakże warto mieć ją na uwadze ze względu na bardzo dobrą wydajność. Jedyny problem jest taki sam jak w przypadku SilentiumPC – jest ona ciężka do rozprowadzenia. Ze względu na znakomitą wydajność warto się nią zainteresować.

Halnziye HY881

Kolejna pasta to już średnia półka cenowa pod względem ceny za gram. Ogromną jej wadą jest rozprowadzania – pasta ciągnie się, lepie do wszystkie, jedna z najgorszych pod tym względem w zestawieniu. Natomiast jej wydajność jest świetna i to ze względu na nią warto zdecydować się na zakup.

Halnziye HY-A8

Druga z rzędu pasta od Halnziye jest droższa od poprzednika, ale minimalnie mniej wydajna. W tym przypadku słabsze wyniki rekompensuje znacznie łatwiejsza aplikacja. Wydajność w dalszym ciągu jest świetna, więc warto dokonać jej zakupu.

Arctic MX-2

Pierwsza z past od Arctica, o dziwo, jest też tą wydajniejszą oraz tańszą. Jest ona w TOP 3 ceny za gram oraz zestawienia wydajności. Dodatkowo jej aplikacja jest bardzo łatwa. Według mnie jest to najlepsza pasta w cenie poniżej 20 zł, jaką znajdziecie na rynku.

Arctic MX-4

Druga z pasta od Arctica jest tą droższą i minimalnie mniej wydajną propozycją. Możliwe jest, że podczas jeszcze dłuższego wygrzewania pasta jeszcze zwiększy swoją wydajność. Ponownie plusem jest łatwość aplikacji. Natomiast wyższa cena i podobna wydajność do MX-2 pozwalają mi tylko na danie jej odznaczenia Tak – jest to dobry wybór, ale nie najlepszy.

Pasty do 30 zł

Be quiet! DC1

Pasta niemieckiej firmy jest bardzo łatwa do rozprowadzenia po procesorze. Po 48h wygrzewania prezentuje ona świetną wydajność, która możliwe, że z czasem będzie jeszcze lepsza. Sama cena za gram jest średnia. Jest to dobra pasta warto rozważenia podczas zakupów.

ID-Cooling ID-TG11

ID-Cooling jest kolejną pastą, która jest łatwa w aplikacji. Natomiast cena za gram jest ogromna, jedna z najwyższych w zestawieniu. Sama wydajność plasuje ją w czołówce. Gdyby cena za gram była niższa, to z pewnością warto było by ją rozważyć, tak nie jest ona złym zakupem, ale to samo można uzyskać tańszym kosztem.

AG Extreme

AG Termopasty kompletnie rozczarowały mnie wydajnością modelu Extreme. Jest ona poniżej oczekiwań, a dodatkowo cena za gram jest przeciętna. W obliczu znacznie lepszej konkurencji jej zakup mija się z cele.

Cooler Master MasterGel Pro

Ostatnia z past od Cooler Mastera jest całkiem przystępna cenowo. Jej aplikacja jest łatwa a wydajność dobra. W tej cenie znajdziemy trochę wydajniejsze propozycje, ale nie oznacza to, że wybór MasterGel Pro jest złym pomysłem – można go rozważyć.

Thermaltake TG-2

TG-2 to kolejna pasta, której cena za gram jest dobra, podobnie zresztą jak aplikacja, która nie przysparza żadnych problemów. Natomiast w tej cenie liczyłem na znacznie lepsze wyniki w testach. Konkurencja wypada o wiele lepiej więc zakup TG-2 w tej cenie jest nieopłacalny.

Xilence XPTP.X5

XPTP.X5 to większa ilość pasty XPTP. Podtrzymuję więc plusy i minusy wymienione wcześniej – bardzo dobra wydajność, ale jest ona ciężka do rozprowadzenia. Ze względu na większą ilość pasty w tylko trochę wyższej cenie to cena za gram jest znacznie lepsza. Jeśli chcecie kupić propozycję od Xilence w większej ilości, to spokojnie możecie się na nią zdecydować.

Deepcool Z9

Z9 to pasta, która jest przeciętna pod względem ceny. Sama aplikacja jest dosyć wymagająca, co także nie jest plusem. W testach wypadła ona dobrze – po 48h wydajność jest na poziomie poprzednika. Jest to więc kolejny model warty rozważenia.

JunPus DX1

JunPus DX1 to pasta, za którą trzeba już trochę więcej zapłacić, w szczególności w przeliczeniu na gram. Jest też ona ciężka do rozprowadzenia. W testach wypadła ona po 48h identycznie jak poprzednicy. Gdyby cena byłą trochę niższa to pasta otrzymałaby znaczek Polecamy.

Reeven RT-PRO

RT-PRO to pasta dosyć opłacalna pod względem ceny za gram. Jest ona łatwa do rozprowadzenia, natomiast wydajność jest na poziomie Pactuma PT-2. Po co więc przepłacać?

JunPus D9000

Druga z past od JunPus jest ponownie bardzo ciężka do aplikacji. Cena za gram także wychodzi wysoka, a sama wydajność jest na poziomie DX1. Nie widzę więc sensu w dopłacaniu do modelu D9000.

ID-Cooling ID-TG31

Ostatnia z past do 30 zł to model ID-TG31, który jest większą wersją TG-11, są więc te same plusy i minusy. Jedynie cena za gram, w tym przypadku jest niższa, co sprawia, że pastę można rozważyć ze względu na przystępną ceną i znakomitą wydajność.

Pasty powyżej 30 zł

Noctua NT-H1

Noctua NT-H1 to klasyczna pasta wykorzystywana w wielu testach. Według mnie można ją łatwo rozprowadzić, a także zyskuje swoje właściwości od razu po aplikacji. Jest ona idealna do wszelkich testów, a także dobrze sprawdzi się w domowym komputerze.

Thermaltake TG-3

TG-3 to pasta, która ma jedną z najwyższych cen za gram. Jest ona przeciętna pod względem łatwości aplikacji. Wydajność jest za to świetna – zdecydowana czołówka rankingu. Jeśli szukacie czegoś wydajnego, to warto zwrócić na TG-3 uwagę.

Kingpin Cooling KPx

Kingpin pozmiatał ranking. Pasta jest najdroższa w zestawieniu, ale po przeliczeniu na gram znajduje się ona w środku stawki. Także jest ona łatwa w aplikacji. W kwestii wydajności jest pogrom – KPx jest o 1°C wydajniejsza od drugiego modelu w zestawieniu. Jeśli szukacie czegoś naprawdę wydajnego, to KPx powinien być Waszym wyborem. To naprawdę świetna pasta termoprzewodząca i zdecydowany zwyciężca tego zestawienia.