WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

ADATA Ultimate SU650 120 GB

Platforma testowa

Metodologia testu na rok 2018

WAŻNA UWAGA! MODYFIKACJA PROCEDURY TESTOWEJ:
Wraz z początkiem tego roku postanowiłem zakończyć używanie aplikacji TeraCopy do kopiowania plików „różnego typu”, tj. mowa tu dokładnie o: BIN 30.09 GB, ISO 10.52 GB, JPG 7.5 GB, MKV 19.32 GB, MP3 4.0 GB, MP4 4.0 GB i WINDOWS 18.7 GB. Dlaczego taka decyzja? Ano dlatego, bowiem aplikacja TeraCopy „wyrzucała” niestety bardzo niemarodajne wyniki jeśli chodzi o sam transfer danych a więc i sam czas końcowy. W związku z tym na wykresach jest  on sporo zaniżony. Dyski formatu M.2/PCI-e/NVMe kopiowały pliki z bardzo niskim transferem MB/s – o wiele niższym niż poprzez zwykłe, systemowe okno kopiowania. Przez tę sytuację wyniki kopiowania omawianych wyżej typów plików tychże dysków, opracowane w roku 2017, od dziś nie są przeze mnie brane pod uwagę jako materiał porównawczy w roku 2018. Od dziś jesli chodzi o te testy, to na wykresach powstaje nowa baza wyników dysków SATA3/M.2/NVMe/PCIe.  Jednakże inne wyniki testów praktycznych pozostają w bazie tak jak były i dalej są one częscią porównawczą. Są to odpowiednio wyniki z testów:

# TWORZENIE ARCHIWUM WINRAR (DO RAR.)

# ROZPAKOWYWANIE ARCHIWUM WINRAR

# USUWANIE ZESTAWU PLIKÓW Z TESTOWANEGO DYSKU

# INSTALACJA PROGRAMÓW I GIER

# TESTY WIELOZADANIOWOŚCI

Wszystkie testy przeprowadzam na komputerze z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 Pro w wersji 64-bitowej. Zastosowany system plików to NTFS, zaś dyski pracowały w trybie AHCI – wpięte w porty Serial ATA 6 Gb/s lub inne – M.2 tudzież PCI-e x4.

Testy syntetyczne przeprowadzam po trzy razy. Na wykresach widnieją najlepsze uzyskane wyniki. Testy praktyczne wraz z użyciem stopera również zostały przeprowadzone trzykrotnie. Końcowy wynik ukazany na wykresach to średnia arytmetyczna. Do testów wykorzystuję następujące aplikacje użytkowe (najnowsze dostępne wersje) oraz gry i pliki gier:

Programy:
Blender 2.78c, Iometer 1.1.0, Microsoft Office 2007 Enterprise, SSD-Z 16.09.09 beta, WinRAR 5.50

Aplikacje syntetyczne tj. Anvil’s Storage, AS SSD, CristalDiskMark oraz TxBENCH pokazują Wam wyniki w odczycie/zapisie sekwencyjnym, oraz wyniki próbek 4K i ich pochodnych. Program AIDA64 w teście określającym wydajność danego nośnika danych skupia się na zmierzeniu maksymalnego transferu odczytu i zapisu sekwencyjnego (ta druga opcja jest szczególnie ważna w dyskach opartych o kości TLC/TLC-3D). Iometer z kolei pokazuje maksymalny wskaźnik IOPS w odczycie i zapisie sekwencyjnym.

Kopiowanie – testy praktyczne:

1. Kopiowanie plików na testowany dysk:

 • – pliki MP3 o wadze 4 GB
  – pliki MP4 o wadze 4 GB
 • – plik ISO o wadze 10.52 GB
  – paczka zdjęć JPG o wadze 7.5 GB
  – plik MKV o wadze 19.32 GB
  – pliki BIN o wadze 30.09 GB
  – folder „windows” (pliki rozproszone) ważący 18.7 GB
 • – folder plików rozproszonych o wadze 45.4 GB, posiadający 100.00 pojedyńczych plików.
  – ostatnim testem jest robione w dwóch fazach kopiowanie niemal wszystkich wyżej wymienionych plików jednocześnie (bez plików rozproszonych 45.4 GB – 100.000). Całość waży skromne 94,31 GB. Pierwsza faza to kopiowanie tych plików z innej partycji (też dostępnej na dysku SSD) na testowany nośnik flash. Druga faza to kopiowanie tych plików w obrębie testowanego dysku – z utworzonego na nim folderu do innego folderu tam dostępnego kopiujemy te pliki.

2. Usuwanie plików:
Oprócz kopiowania, wykonuję także czynność usuwania niektórych paczek plików z partycji, tak by sprawdzić, który dany nośnik danych radzi sobie z tym najszybciej. W tym celu używam specjalnie przygotowanych dwóch paczek plików – tej z testów kopiowania o łącznej wadze 94,3 GB, oraz osobnej – ważącej 45,4 GB, ale posiadającej w swojej zawartości aż 100.000 pojedyńczych plików.

3. Tworzenie archiwum oraz rozpakowywanie archiwum:
1A. Tworzenie archiwum to test polegający na skompresowaniu programem WinRAR materiału wideo 1080p w standardzie MKV (19,32 GB), pliku ISO (10,52 GB) oraz folderu z plikami Windows o wadze 18,7 GB. Archiwum tworzymy używając opcji „bez kom­pre­sji”, tak by wy­nik końcowy nie za­le­żał od mo­cy ob­li­cze­nio­wej pro­ce­so­ra. Kolejnym testem jest  tworzenie łączonego archiwum RAR. Z plików ISO, MKV + Windows (pliki rozproszone) [waga łączna = 48.54 GB] tworzymy jeden wspólny rozpakowywalny plik RAR. Taka czynność oczywiście trwa dłużej aniżeli pojedyńcze wypakowywanie i ma na celu maksymalnie „przycisnąć” testowany nośnik danych.

1B. Z kolei w przypadku rozpakowywania plików, w testach indywidualnych na warsztat dałem dwie naprawdę dużej wielkości paczki, o wadze odpowiednio 30.09 i 54,42 GB (ale w przypadku tego drugiego jest to dostępne tylko dla nośników 180 GB+). Obie wypakowujemy osobno. Drugą częścią tego testu jest z kolei jednoczesne wypakowywanie obu folderów RAR. naraz (BIN+RPF > 84.51 GB), do jednego wspólnego folderu (ale tylko w przypadku nośników danych HDD/SSD o minimalnej pojemności 240 GB, bowiem na dysku 180 GB [167-168,7 GB realnie] nie da sie utworzyć dwóch osobnych plików o wadze 84.51 GB [x2/169.02 GB]). Tak jak wyżej – test ten ma na celu jeszcze bardziej obciążyć testowany nośnik danych.

4. Programy i gry (instalacja):
Tu sprawdzam pomiar czasu instalacji programów: Blender 2.78c i Office 2007, oraz gier: Football Manager 2013 i leciwego już dziś, ale jednak wciąż stosunkowo – na tle nowych produkcji – długo instalującego się Stalkera: Call of Pripyat.

5. Wielozadaniowość:
Z doświadczenia wiemy, że najwięcej problemów testowanym nośnikom danych (niezależnie czy jest to SSD, HDD czy dysk zewnętrzny USB) sprawią testy wielozadaniowości. Pierwszy z naszych testów polega na równoczesnym kopiowaniu pliku ISO o wadze 19,32 GB oraz instalacji gry Football Manager 2013. Drugi, to rozpakowywanie archiwum BIN o wadze 30 GB i równoczesna instalacja gry Football Manager 2013. Ostatni, trzeci test wielozadaniowości, opiera się na jednoczesnym kopiowaniu pliku MKV 19,32 GB oraz rozpakowywaniu archiwum BIN 30 GB.

Spis treści:
PRZEJDŹ DO 3 STRONY: Część 3
Pokaż cały spis treści
WRÓĆ DO STRONY 1
PRZEJDŹ DO 3 STRONY: Część 3