WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

ADATA Ultimate SU650 120 GB

Testy syntetyczne #2 – Anvil’s Storage, AS SSD Benchmark, CristalDiskMark

Anvil’s Storage Utilities

Anvil’s Storage Utilities to bardzo proste, a zarazem wszechstronne narzędzie przeznaczone do testowania wydajności pracy standardowych dysków twardych, jak również nośników SSD. Z jego pomocą przetestujemy urządzenie pod kątem m.in. szybkości zapisu i odczytu danych. Program w odróżnieniu od innych rozwiązań tego typu daje możliwość szczegółowej konfiguracji każdego przeprowadzanego testu. Poza podstawowymi ustawieniami wielkości bloku danych wykorzystywanego podczas procesu testowania pozwala on również definiować m.in. poziom kompresji danych, symulując tym samym działanie różnego rodzaju aplikacji. Anvil’s Storage Utilities jest bardzo prosty w obsłudze, nie wymaga instalacji i umożliwia przeglądanie informacji zgromadzonych przez systemowy mechanizm WMI.

AS-SSD

AS SSD Benchmark to niewielki benchmark, zoptymalizowany pod kątem testowania wydajności dysków SSD. Oferuje on w sumie 8 testów, pozwalających analizować szybkość pracy urządzenia, jak gdyby wykorzystywane ono było w codziennej pracy, np. podczas transferu dużych plików. Narzędzie w główniej mierze bazuje na syntetycznych testach, których celem jest określenie wydajności dysku poprzez sekwencyjne i losowe operacje zapisu/odczytu bez użycia pamięci podręcznej systemu operacyjnego. W w większości przypadków do testów wykorzystywany jest plik o rozmiarze 1 GB. Program daje także możliwość przeprowadzenia symulacji procesu kopiowana różnego typu danych (obrazu ISO, programu lub gry) oraz sprawdzania możliwości dysku SSD podczas kompresji plików. Jedną z największych zalet AS SSD Benchmark poza niezwykle prostą obsługą jest duża precyzja wyników. Najważniejszymi parametrami, na które należy w głównej mierze zwrócić uwagę, są prędkości losowego odczytu i zapisu próbek 4K czy też ich pochodnych. To takie operacje jak odczyt i zapis bardzo małych ilości danych, które są najczęściej wykonywane nie tylko przez system operacyjny, ale także działające w nim programy.

CristalDiskMark

CrystalDiskMark to niewielki benchmark do testowania wydajności dysków twardych, który na podstawie testów sekwencyjnych i losowych operacji zapisu\odczytu danych na nośniku potrafi dokonać pomiaru jego prędkości. Z poziomu narzędzia możemy dokonywać prostej konfiguracji przeprowadzanych testów. Do dyspozycji użytkownika pozostają funkcje pozwalające określić liczbę powtórzeń każdego z testów (od 1 do 9), rozmiar próbki danych (od 50 do 4000 MB) oraz dysk, który poddany zostanie badaniom. Po zakończeniu testów dane prezentowane są w czytelnej tabeli wraz z niewielkimi wykresami. Raport może zostać skopiowany, a następnie zapisany na dysku w dowolnej formie, np. w postaci pliku tekstowego.

TxBENCH

TxBENCH to stosunkowo nowy oraz jeszcze dość rzadko używany przez różne vortale PC parające się testami sprzętu komputerowego benchmark badający wydajność wszelkich nośników flash, jak i tych tradycyjnych HDD. Jego zasada działania jest podobna do tej z AS-SSD czy CristalDiskMark.

Spis treści:
PRZEJDŹ DO 5 STRONY: Część 5
Pokaż cały spis treści
WRÓĆ DO STRONY 1
PRZEJDŹ DO 5 STRONY: Część 5