WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test akcesorii RGB od SilverStone

Większość obudów dostępnych na rynku nie posiada podświetlenia RGB w zestawie. Gdy pokrywa boczna ma szkło hartowane to warto podświetlić wnętrze, aby lepiej wyeksponować podzespoły. W takim przypadku na pomoc przychodzi SilverStone ze swoimi nowymi akcesoriami.

LSB01

Urządzenie zapakowane jest w mały karton. Wraz z nim otrzymujemy dwa paski LEDowe LS02 (opisane dalej), dwa kable przedłużające typu Y, jeden kabel sygnałowy RGB oraz jeden kabel zasilający Molex. Jest też dołączona instrukcja, która dobrze wyjaśnia montaż oraz naklejki, które pozwalają przytwierdzić urządzenie na stałe do obudowy.

LSB01 to centrum sterowania wszystkimi akcesoriami RGB od Silverstone. Ma ono wymiary 46 mm x 19 mm x 85 mm i wazy 30g. Jest ono całe czarne i spokojnie można je ukryć w obudowie. Można do niego podłączyć do 8 innych urządzeń RGB, do złącz 4 pinowych. Kontroler oferuje dwa tryby pracy -pierwszy jest sterowany za pomocą płyty głównej, która ma port RGB (czyli obsługuje Asus Aura Sync, AsRock Aura RGB LED, Gigabyte RGB Fusion, MSI Mystic Light SYnc czy Biostar Racing). Wtedy też wszystkie podłączone do LSB01 urządzenia można zsynchronizować z pozostałymi diodami w obudowie. Drugi tryb to możliwość ręcznego przełączania podświetlenia. W tym celu do urządzenia należy podłączyć złącze reset od obudowy i od tej pory będzie ono służyło do obsługi RGB, a nie restartowania komputera. Możliwości podświetleń jest kilka. Wszystkie kolory możecie zobaczyć przy zdjęciach do LS02. Oprócz stałego koloru można ustawić pulsowanie, gradient czy sekwencje wszystkich kolorów. Można też wyłączyć podświetlenie poprzez przytrzymanie przycisku przez 3 sekundy. LSB01 kosztuje około 155 zł.

LS02

LS02 to dwa paski LEDowe. Każdy z nich ma długość 300 mm i wazy 30 g. W pudełku znajdują się jeszcze kable pozwalające na podłączenie pasków do LSB01. Każdy pasek LEDowy posiada po 18 diod 5050, które pokrywają pełny zakres RGB. Wszystkie dostępne kolory możecie zobaczyć na zdjęciach powyżej. Paski można przymocować do obudowy za pomocą magnesów albo przykleić. Magnesy są małe i słabo trzymają, więc polecam je przykleić. LS02 można łączyć w kilka tandemów, jednakże długość całości nie może przekroczyć 5 sztuk. Koszt dwóch takich pasków, które znajdują się w jednym opakowaniu, to około 95 zł.

FG121 i FG141

Ostatnie produkty RGB od SilverStone to grille na 120 i 140 mm wentylatory. W zestawie wraz z nimi znajdują się śrubki. Grille są wykonane z plastiku i każdy z nich ma grubość 6 mm. Wersja 120 mm waży 42 g a 140 mm 45 g. FG121 i FG141 zasilane są ze złącza podłączonego do LSB01. Wersja 120 mm posiada 24 diody a wersja 140 mm 28 diod. Są one umieszczone na bokach grilla. Wygląda to całkiem nieźle i może ładnie podświetlić każdy wentylator. Opcje świecenia są takie same jak w przypadku LS02. Koszt jednego takiego grilla to około 55zł.

Podsumowanie

Najnowsze akcesoria RGB są świetną propozycją do każdego komputera. LSB01 umożliwia podłączenie do 8 różnych akcesoriów i pozwala na zsynchronizowanie ich z resztą diod (np. na płycie głównej) albo ręczne sterowanie za pomocą przycisku reset. Jest to małe urządzenie, które spokojnie można ukryć w obudowie i otrzymujemy do niego w zestawie dwa paski LEDowe. LS02 bardzo dobrze świecą różną gamą kolorów. Dotyczy to także FG121 i FG141, które pozwolą na podświetlenie wentylatorów. Ceny wszystkich urządzeń nie są zbyt wygórowane. W mojej opinii akcesoria RGB od SilverStone świetnie się sprawdzą przy budowie podświetlanego zestawu komputerowego.