Reklama
aplikuj.pl

Test AMD Ryzen 7 2700

Ryzen 7 2700

AMD bardzo mocno wybiło się na rynku ze swoimi Ryzenami. Właśnie do testów otrzymaliśmy model 7 2700. Czy w momencie, w którym ceny procesorów Intela szaleją, warto zainwestować w tą konstrukcję?

Wygląd

Procesor udało mi się otrzymać w oryginalnym opakowaniu. Dotyczy to także chłodzenia, którego test możecie zobaczyć w dalszej części tekstu. Procesor został wykonany w 12 nm procesie produkcyjnym. Posiada on taktowanie 3,2 GHz i kontroler pamięci DDR4-2933. Taktowanie boost wynosi 4,1 GHz, ale zdradzę Wam, że nawet po OC taka wartość nie była osiągalna. TDP wynosi 65 W. W stosunku do modeli z X na końcu Ryzen 7 2700 posiada niższe TDP, niższe taktowanie bazowe i niższy boost. Warto tutaj jeszcze wspomnieć, że procesor posiada 8 rdzeni i 16 wątków, a także odblokowany mnożnik. Dzięki temu można go bezproblemowo podkręcać. Modele Ryzen nie posiadają zintegrowanej grafiki. Ważną rzeczą jest też lutowany IHS, który ma zapewniać niskie temperatury.

Platforma testowa

Testy – programy

W testach procesor wypada różnie. W niektórych programach, w szczególności wykorzystujących wielowątkowość, ma on lepsze wyniki nawet od 9700K. Natomiast w większości plasuje się on poniżej konkurencji.

Testy – Gry

W grach procesor wypadł zgodnie z oczekiwaniami, czyli znacznie słabiej od konkurencji. Różnice wynoszą nawet kilkanaście FPS, co graczom może przeszkadzać. Dla nich liczy się czasami każda klatka na sekundę, więc tutaj procesor AMD trochę zawodzi.

Temperatura i pobór mocy

Testy zostały przeprowadzone na oryginalnym chłodzeniu, które otrzymujemy w zestawie. Spokojnie daje sobie ono radę z procesorem pod obciążeniem programem OCCT Linpack. Nawet głośność wtedy też nie jest jakaś wybitnie wysoka. Jeśli więc nie planujecie podkręcania to możecie spokojnie pozostać przy dołączonym chłodzeniu.

Podkręcanie

Procesor udało się podkręcić do 4,0 GHz przy napięciu 1,4 V. Przy większych wartościach był on niestabilny. W sieci znajdziecie informacje o nawet 4,2 GHz, więc tak naprawdę zależy to od egzemplarza. W testach użyłem chłodzenia Cryorig H7 Plus. Temperatury i głośność dotyczą oryginalnego chłodzenia – możecie zobaczyć, dlaczego należało go wymienić. 100°C pod obciążeniem jest niedopuszczalne, ale zbyt wiele nie można oczekiwać od tego chłodzenia.

Podsumowanie

AMD Ryzen 7 2700 kosztuje około 1250 zł. Biorąc pod uwagę, że 8700K kosztuje aktualnie około 2200 zł jest to naprawdę świetny wybór. Procesor wypada słabiej w grach od konkurencji, ale ta różnica cenowa całkowicie to rekompensuje. Procesor spokojnie starczy do najnowszych gier i przy porządnych grafikach nie powinniście mieć z nim żadnych problemów. Ryzen 7 2700 posiada dołączone chłodzenie, które spokojnie wystarczy, jeśli nie będziecie chcieli go podkręcać.

Odnośnie OC, to jestem trochę zawiedziony. 4,0 GHz przy napięciu 1,4 V to naprawdę słaby wynik – CPU nie osiągnęło nawet deklarowanej częstotliwości boost. Także wtedy musicie wymienić chłodzenie, bo boxowe nie daje sobie rady. Natomiast nawet takie OC daje spory zysk na wydajności, więc warto je wykonać. Ogólnie w swojej cenie jest to jeden z najlepszych wyborów. Może się to dopiero zmienić jak procesory Intela wrócą do cen sprzed kilku miesięcy. Wtedy będzie można się zastanawiać, czy warto dopłacić np. do 8700K.