Reklama
aplikuj.pl

Test chłodzenia Arctic Alpine 12 Passive

Najnowsze chłodzenie od Arctica, którego test chciałbym Wam przedstawić, to model Alpine 12 Passive. Jak sama nazwa wskazuje, jest ono w pełni pasywne i nawet nie ma możliwości dołożenia wentylatora. Czy warto zainteresować się tą konstrukcją?

Cooler zapakowany został w czarny karton. Wraz z nim otrzymujemy kartę z informacją, skąd można pobrać instrukcję oraz zestaw montażowy. Pasta MX-2 jest preaplikowana na chłodzenie – szkoda, że producent nie dodaje jednak nawet jej małej tubki osobno. Gwarancja wynosi aż 6 lat.

Alpine 12 jest całe czarne. Producent deklaruje, że anodyzowanie tym kolorem gwarantuje lepsze rozpraszanie ciepła, co pozytywnie ma wpływać na wydajność. To, że ładnie to wygląda, to tylko miły dodatek. Chłodzenie ma wymiary 95 mm x 95 mm x 69 mm i waży 508 g. Zostało ono w całości wykonane z aluminium. Jakość wykonania jest dobra, nie mam do czego się przyczepić. Pamiętajcie, że chłodzenie zostało wykonane dla procesorów o TDP poniżej 47 W, więc mocniejsze jednostki nie będą mogły być nim chłodzone. Ale to zobaczycie w testach :)

Platforma testowa

Testy i podsumowanie

Na początku przeprowadziłem testy na niekręconym 4690K. W spoczynku temperatura wynosiła (średnia z 4 rdzeni) 41,75°C, co jest akceptowalną wartością. Natomiast pod obciążeniem temperatura na niektórych rdzeniach, po 3 minutach, osiągnęła 100°C, więc musiałem go przerwać.

Następnie zdecydowałem się na obniżenie taktowania do 3,0 GHz. W tym wypadku temperatura w spoczynku to 33,5°C, a pod obciążeniem 89°C. Temperatury są już lepsze, ale pod obciążeniem, w upalne dni, czy bez dobrej wentylacji, ciągle 4690K jest praktycznie nie do użytku.

Arctic Alpine 12 Passive kosztuje ok. 55 zł. Chłodzenie jest bardzo słabe, nawet słabsze od boxowego wiec nie liczcie, że sprawdzi się ono na wydajnych i mocnych procesorach. Ale w przypadku CPU o niskim TDP (poniżej 45W), czyli np. procesorów Intela z końcówką T sprawdzi się ono dobrze i pozwoli na komfortowe użytkowanie komputera nawet pod obciążeniem. Alpine 12 jest w pełni pasywne, a dodatkowo dobrze wygląda, więc jeśli budujecie w pełni pasywny komputer o niskim poborze mocy, to ta konstrukcja może okazać się bardzo dobrym wyborem.