WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test chłodzenia Cryorig H5 Ultimate

Kolejne chłodzenie od Cryorig podejmuje walkę z bardzo popularną kategorią cenową- około 180 zł. Można tutaj znaleźć wiele ciekawych konstrukcji. Czy H5 Ultimate będzie jedną z nich?

Opakowanie podobne jest do wersji M9i- z tym że jest większe. W środku znajduje się instrukcja, karta rejestracyjna, śrubokręt, zestaw montażowy wraz z dodatkowymi klipsami na wentylator oraz pasta termoprzewodząca. Montaż jest banalny więc instrukcja musi dobrze go wyjaśniać. Dołączona pasta to model CP7 czyli prawie najwydajniejszy model w ofercie producenta. Tubka jest duża więc starczy na więcej niż 1 użycie. Montaż wymaga użycia cienkiego śrubokrętu więc musiał on zostać dołączony do zestawu. Karta rejestracyjna pozwoli na przedłużenie gwarancji.

H5 Ultimate ma wymiary 110,9 mm x 143 mm x 160 mm i waży 920 g. Ostatni wymiar to wysokość- 160 mm jest w momencie wentylatora zsuniętego najniżej jak się da. Chłodzenie może zasłaniać 1 slot na pamięć RAM, więc wtedy śmigło można podnieść i wysokość zmieni się na 168,3 mm. W ogóle ciekawa sprawa jest z kompatybilnością – Cryorig udostępnia na swojej stronie tester dzięki któremu wszystko, co do szerokości, stanie się jasne. Cooler prezentuje się całkiem nieźle. Na górze zastosowana została specjalna, czarna nakładka, która wygląda nieźle ale została wykonana z plastiku przez co jakościowo odstaje od reszty. Na spodzie także znajduje się podobna nakładka. H5 Ultimate posiada 38 finów z przerwami równymi 2,8 mm. Cryorig zastosował konstrukcje Fin Acceleration i Turbulence Reduction. Obydwa zostały połączone w jedną nazwaną Hive Fin. Od strony wentylatora finy wyglądają jak plastry miodu podczas gdy z tyłu są normalne. Ma to oczywiście pozytywnie wpłynąć na oddawanie ciepła przez chłodzenie do otoczenia. Także powierzchnie finów rozszerzają się wraz z odległością od przodu dzięki czemu wydajność jest jeszcze zwiększona. Producent zastosował także cztery 6 mm ciepłowody połączone z podstawką, która wykonana została na matowe lustro. Jakość wykonania jest znakomita, oczywiście wyłączając plastikowe części psujące trochę efekt.

Dołączony wentylator to 140 mm model XT140. Jego maksymalna prędkość wynosi 1300 RPM przy przepływie powietrza równym 76 CFM i głośności wynoszącej 23 dBA. Jest on szaro-czarny i dobrze komponuje się z całością. Po bokach posiada on antywibracyjne gumki. Konstrukcja opiera się o 11 skrzydełek i autorskie łożysko High Precision Low Noise (Wysokiej Dokładności Niskie Szumy). Jakiś większych usprawnień on nie posiada. Wychodzi z niego ok. 30 cm kabel zakończony wtyczką 4 pin (posiada PWM).

Testy i podsumowanie

1) W testach wydajności chłodzenia, podane temperatury to średnia wyliczona z czterech rdzeni. Użyliśmy aplikacji Prime95 26.6 , czas testu to 30 minut. Temperatura otoczenia wynosiła 23°C. Wentylatory były podłączane poprzez przejściówkę 3pin -> molex, aby uzyskać największe możliwe prędkości obrotowe. Na górze obudowy zostały zamontowane dwa dodatkowe wentylatory: Enermax T.B. Vegas PCGH oraz LEPA Casino.
2) Test głośności wykonywany był z odległości 20 cm od wentylatora. Śmigło zostało zamontowane na coolerze. Głośność otoczenia wynosiła 32 dBA. Testy zostały wykonane za pomocą urządzenia Voltcraft sl-100. Jego dokładność wynosi +/- 2%.

H5 Ultimate wypada całkiem nieźle pod względem wydajności. Nie odstaje ono tak mocno od konkurencji z większą ilością ciepłowodów, co jest zaskakujące. Znacznie gorzej jest z kulturą pracy. Na maksymalnych obrotach chłodzenie jest bardzo głośne a na 800 RPM jest ciche, jednakże konkurencja wydaje odgłosy na poziomie tła przy tej prędkości.

Cryorig H5 Ultimate kosztuje około 180 zł i na pewno jest to ciekawa konstrukcja. Prezentuje ona dobrą wydajność w tej kategorii cenowej oraz całkiem ładnie wygląda. Dużym minusem może być za to kultura pracy, która pozostawia wiele do życzenia. Generalnie warto brać go pod uwagę o ile nie jesteście „cichofilami”.