Reklama
aplikuj.pl

Test chłodzenia Enermax Liqtech II 280

test Enermax Liqtech II 280, recenzja Enermax Liqtech II 280, review Enermax Liqtech II 280, opinia Enermax Liqtech II 280

Enermax niedawno zaprezentował najnowszą serię chłodzeń cieczą. Nosi ona nazwę Liqtech II a jej 280 mm przedstawiciela otrzymaliśmy do testów.

Wygląd

Chłodzenie zapakowane zostało w standardowy karton. Wraz z nim otrzymujemy zestaw montażowy, instrukcję, pastę termoprzewodzącą, kontroler RGB, przejściówkę 2x 4 pin -> 4 pin oraz mnóstwo innych kabli. Dodatków jest więc całkiem sporo i w pełni powinny one nas zadowolić. Kontroler zasilany jest ze złącza SATA i pozwala na sterowanie podświetleniem z wnętrza obudowy. Szkoda jednak, że nie ma dołączonego pilota. Enermax Liqtech II 280 jest kompatybilny ze wszystkimi systemami podświetlenia, więc nie ma problemów ze sterowaniem RGB za pomocą oprogramowania. Sam montaż także jest banalny a instrukcja bardzo dobrze to wyjaśnia. Gwarancja wynosi dwa lata.

Enermax Liqtech II 280 jest cały czarny. Dotyczy to zarówno radiatora, węży czy bloku. Ten ostatni posiada podświetlane logo oraz boczny pasek. Wygląda to elegancko i całkiem nieźle. Nie jest to mocne RGB, ale takie, które powinno spodobać się osobom lubiącym eleganckie wykończenia. Góra bloku z pompką łatwo się palcuje, więc należy uważać na to podczas jej montażu. Chłodnica ma wymiary 312 mm x 140 mm x 28 mm i została wykonana z aluminium. Znajduje się na niej otwór umożliwiający dolanie cieczy, jeśli będzie jej za mało w układzie.

Węże mają długość 400 mm i są dosyć elastyczne – nie powinno być problemów z ich ułożeniem. Połączenie węży z pompką jest ruchome, dzięki czemu można je dobrze dopasować. Pompka pracuje z prędkością 3000 RPM i zasilana jest ze złącza 3 pin. Jej MTBF wynosi 10000 godzin. Podstawa bloku została wykonana z miedzi. Jakość wykonania całości oceniam znakomicie – konstrukcja praktycznie nie posiada wad.

Dołączone wentylatory to dwie sztuki 140 mm T.B.Pressure PWM. Ich maksymalna prędkość wynosi 1500 RPM, przepływ powietrza 80,71 CFM, ciśnienie 4,81 mmH2O a głośność 25 dBA. Posiadają one PWM więc mogą być sterowane za pomocą płyty głównej. Są one całe czarne i nie posiadają podświetlenia.

Platforma testowa

Testy i podsumowanie

Chłodzenie z pewnością jest bardzo wydajne. Odstaje ono minimalnie od konkurencji, ale związane jest to z mniejszymi obrotami wentylatorów i tym samym lepszą kulturą pracy na maksymalnych obrotach. Na 1200 RPM i 800 RPM jest już perfekcyjnie i Enermax Liqtech II 280 jest jednym z najlepszych wśród AiO. Kultura pracy mogła by być lepsza. Enermax Liqtech II 280 nie należy do cichych chłodzeń, nawet na 800 RPM może być słyszalne. Sama pompka takę jest głośna – podczas pracy jej ciśnienie akustyczne wynosi 37,7 dBA.

Enermax Liqtech II 280 powinien kosztować około 580 zł. Jest to dosyć wysoka cena, ale w mojej opinii chłodzenie jest jej warte. Jest ono znakomicie wykonane oraz łączy elegancki wygląd z lekkim podświetleniem RGB, którym można sterować za pomocą kontrolera albo płyty głównej. W testach wydajność jest znakomita, w szczególności na 1200 i 800 RPM. Chłodzenie nie rozpędza się tak mocno, jak konkurencja, przez co nie działa jak odkurzacz. Jednakże na mniejszych obrotach mogło by być ono cichsze. Jeśli szukacie wydajnego AiO, które będzie eleganckie, a nie tylko będzie całe świeciło oraz będzie prezentowało dobrą wydajność to warto zwrócić uwagę na ten produkt.