WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test chłodzenia Noctua NH-C14S

NH-C14S to następca całkiem ciekawego modelu NH-C14. Ma on zapewnić całkowitą kompatybilność z pamięciami, możliwość zmieszczenie chłodzenia do większości obudów a przy tym ma on zachować dobrą wydajność. Czy firmie Noctua udało się spełnić te założenia?

Tak jak wszystkie produkty Noctuy, także NH-C14S pod względem dodatków wypada znakomicie. W środku znajdziemy systemy montażu, instrukcję, śrubokręt, tubkę pasty NT-H1, klipsy na dodatkowy wentylator, naklejkę z logiem firmy oraz adapter L.N.A.. Instrukcja została znakomicie napisana, cała tubka pasty pozwala na kilkukrotny montaż chłodzenia, dodatkowe klipsy są niezbędne w momencie chęci montażu dodatkowego śmigła, a naklejka… po prostu cieszy :)

NH-C14S ma wymiary 115 mm x 140 mm x 163 mm i waży 820 g. Pierwszy wymiar to wysokość- jak widać schładzacz jest niziutki. Co ciekawe Noctua zaoferowała ciekawą opcję- wentylator można zamontować na dole (domyślnie) albo na górze. W przypadku tej drugiej opcji wysokość chłodzenia zmienia się na 142 mm. Oczywiście wykonanie stoi na najwyższym poziomie- jak zwykle w przypadku produktów tej firmy. Na górze wśród finów widać dwa otwory – służą one do montażu coolera na płycie głównej. Podstawka została wykonana na lustro i wychodzi z niej sześć ciepłowodów. Co ciekawe, producent zrezygnował z kompatybilności z podstawką LGA775.

Dołączony wentylator to model NF-A14 PWM. Ma on wymiary 140 mm x 140 mm x 25 mm. Utrzymany jest on w kolorystyce charakterystycznej dla firmy- maślana ramka i 7 brązowych łopatek. Na rogach znajdują się specjalne gumki, które eliminują drgania śmigła, po wewnętrznej stronie ramki znajdują się otwory poprawiające przepływ powietrza i zmniejszające dochodzące do uszu odgłosy. Na łopatkach są też specjalne wybrzuszenia, które mają podobne zastosowanie. NF-A14 kręci się z maksymalną prędkością równą 1500 RPM, generując przy tym hałas na poziomie 24,6 dBA, przepływ powietrza równy 140,2 m³/h oraz ciśnienie wynoszące 2,08 mmH20. Wentylator oczywiście posiada PWM.

Testy i podsumowanie

1) W testach wydajności chłodzenia, podane temperatury to średnia wyliczona z czterech rdzeni. Użyliśmy aplikacji OCCT Linpack, czas testu to 30 minut. Temperatura otoczenia wynosiła 23°C. Wentylatory były podłączane poprzez przejściówkę 3pin -> molex, aby uzyskać największe możliwe prędkości obrotowe. Na górze obudowy zostały zamontowane dwa dodatkowe wentylatory: Enermax T.B. Vegas PCGH oraz LEPA Casino.
2) Test głośności wykonywany był z odległości 20 cm od wentylatora. Śmigło zostało zamontowane na coolerze. Głośność otoczenia wynosiła 32 dBA. Testy zostały wykonane za pomocą urządzenia Voltcraft sl-100. Dokładność urządzenia wynosi +/- 2%.

Testy zostały wykonane przy wentylatorze zamontowanym na górze radiatora (tryb wydajniejszy). W momencie zamontowania śmigła pod radiatorem temperatury powinny być wyższe o około 1,5°C. Pod względem wydajności cooler plasuje się prawie na równi z Noctua NH-U14S. Minimalnie przegrywa z nim przy mocniej podkręconym procesorze. Natomiast dołączony wentylator jest stosunkowo głośny. Jedynie na niskich obrotach jest on praktycznie niesłyszalny.

Noctua NH-C14S kosztuje około 330 zł. W niższej cenie można znaleźć wydajniejsze konstrukcje jednakże będą one typu tower. Zastosowanie innej konstrukcji sprawia, że chłodzenie jest praktycznie kompatybilne z każdą płytą główną oraz powinno się zmieścić nawet do mniejszych obudów. Jeśli martwicie się, że macie za mało miejsca w skrzynce na cooler CPU i chcecie nabyć produkt wydajny i znakomicie wykonany to zdecydowanie polecam zakup NH-C14S.