Reklama
aplikuj.pl

Test chłodzenia Noctua NH-U12A

test Noctua NH-U12A, recenzja Noctua NH-U12A, review Noctua NH-U12A, opinia Noctua NH-U12A, test NH-U12A, recenzja NH-U12A, review NH-U12A, opinia NH-U12A

Noctua niedawno zaprezentowała nowe wentylatory a teraz wprowadziła pierwsze chłodzenie, które je posiada. Jest to model NH-U12A, który jest bardzo drogi jak na tradycyjny cooler. Czy jest on warty swojej ceny?

Chłodzenie zapakowane zostało w charakterystyczny dla firmy karton. Dodatków jest mnóstwo – od instrukcji, które świetnie tłumaczą montaż, przez śrubokręt czy tubkę pasty NT-H1, po dwie przejściówki L.N.A. czy kabel Y. W zestawie znajdziecie wszystko, co jest niezbędne przy tego typu produkcie. Gwarancja wynosi 6 lat.

Chłodzenie wygląda tak jak wszystkie od Noctuy – nie jest zbyt ładne. Sam cooler jest dobry, natomiast ta kolorystyka wentylatorów nie jest zbyt dobrym pomysłem, ale od lat Noctua robi tak samo i właśnie takie kolory wyróżniają chłodzenia na rynku.

Noctua NH-U12A ma wymiary 158 mm x 125 mm x 112 mm i waży aż 1120 g. Wysokość jest optymalna – chłodzenie powinno wejść do większości standardowych obudów. Cooler posiada aż siedem 6 mm ciepłowodów, a podstawka wykonana została na idealne lustro. Jakość wykonania jest jak zawsze genialna.

Dołączone wentylatory to dwa modele NF-A12x25 PWM o maksymalnej prędkości 2000 RPM, przepływie powietrza 102,1 m^3/h i głośności 22,6 dBA. Więcej o nich dowiecie się z tego testu.

Platforma testowa

Temperatury

Głośność

Podsumowanie

Chłodzenie zachwyca wydajnością. Z powodzeniem walczy ono z chłodzeniami AiO 240 a nawet z nimi wygrywa – dotyczy to wszystkich obrotów wentylatorów. Jest to zdecydowanie najwydajniejsza konstrukcja coolera powietrznego, z jaką miałem do czynienia – jedynie Noctua NH-D15 mogłaby zawalczyć o miano wydajniejszego. Przy tym wszystkim Noctua NH-U12A jest cicha. Na maksymalnych obrotach może ona przeszkadzać, ale jak na dwa śmigła 2000 RPM jest znakomicie – konkurencja jest daleko w tyle pod tym względem. Jednakże już na 1200 RPM jest cisza, nie mówiąc o 900 RPM (swoją drogą na 800 RPM nie udało mi się zejść przy wykorzystywanym kontrolerze).

Noctua NH-U12A kosztuje około 450 zł. Przy jej premierze wiele osób śmiało się z ceny – powiem ze 100%, że kompletnie niesłusznie. Chłodzenie warte jest bowiem każdej złotówki. Prezentuje ono genialną wydajność na poziomie AiO 240. Jest przy tym także cichą konstrukcją. Jakość wykonania jest jak zawsze także świetna. Uważam, że Noctua NH-U12A pokazuje, iż chłodzenia AiO mają jedynie sens, jeśli zależy Wam na wyglądzie. Po co brać chłodzenie cieczą skoro można mieć podobnie wydajne a cichsze chłodzenie powietrzem? Noctua ponownie pokazuje, kto jest najlepszym producentem tradycyjnych chłodzeń na rynku. Jestem zachwycony nową konstrukcją i czekam na NH-D15 z tymi samymi wentylatorami – powinno być jeszcze lepiej.