WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Test chłodzenia Reeven Okeanos

Reeven przesłał na testy tym razem swoje topowe chłodzenie. Jego konstrukcja jest stosunkowo podobna do Noctua NH-D15– Okeanos powinien więc być jego konkurencją. Ale czy rzeczywiście tak jest?

Kartonowe opakowanie utrzymane jest w dziwnych kolorach- na pewno zwraca na siebie uwagę. W środku znajduje się instrukcja, zestaw montażowy, mała ilość pasty termoprzewodzącej, przejściówki obniżające prędkość wentylatorów oraz 6 klipsów. Instrukcja bardzo dobrze wyjaśnia montaż Okeanos na płycie głównej. 6 klipsów oznacza, że można na chłodzeniu zamontować do 3 wentylatorów. Przejściówki pozwolą na obniżenie maksymalnej prędkości wentylatorów do 1200 RPM (120 mm) oraz 1100 RPM (140 mm). Szkoda jedynie, że Reeven dołączył małą ilość pasty, która starczy jedynie na jeden montaż.

Okeanos ma wymiary 140 mm x 163 mm x 135 mm i waży 1145 g. Ze względu na wysokość nie zmieści się ono w każdej obudowie. Jest ono też dosyć ciężkie. Jakość wykonania jest bardzo dobra, nie mam do czego się przyczepić. Design też jest niezły. Całość została poniklowana. Świetnie wyglądają ostatnie finy, na których umieszczone zostało logo firmy. Jedynie wentylatory mogły by być troszkę ładniejsze i byłby ideał. Okeanos posiada 6 ciepłowodów, z których cztery zewnętrzne są 6 mm a dwa środkowe są 8 mm. Podstawka została wykonana na idealne lustro- może się w niej przejrzeć. W teorii chłodzenie prezentuje się więc bardzo dobrze.

Do Okeanosa dołączone są dwa wentylatory. Jeden jest 120 mm (model: RM1225S18B-P, montowany z przodu) a drugi 140 mm (model: RM1425S17B-P, montowany w środku). Pierwszy z nich kręci się z maksymalną prędkością równą 1800 RPM, generując przepływ powietrza równy 92,5 CFM, ciśnienie 0,098 caliH2O oraz głośność wynoszącą 33,5 dBA. U drugiego z nich te parametry wynoszą kolejno 1700 RPM, 92,4 CFM, 0,091 calaH2O oraz 36,4 dBA. Tak jak wspominałem na początku, ich prędkości można obniżyć dzięki specjalnym przejściówką, które zostały dołączone do zestawu. Każde ze śmigieł kończy się także wtyczką 4 pin, więc posiadają one system PWM.

Testy i podsumowanie

1) W testach wydajności chłodzenia, podane temperatury to średnia wyliczona z czterech rdzeni. Użyliśmy aplikacji OCCT Linpack, czas testu to 30 minut. Temperatura otoczenia wynosiła 23°C. Wentylatory były podłączane poprzez przejściówkę 3pin -> molex, aby uzyskać największe możliwe prędkości obrotowe. Na górze obudowy zostały zamontowane dwa dodatkowe wentylatory: Enermax T.B. Vegas PCGH oraz LEPA Casino.
2) Test głośności wykonywany był z odległości 20 cm od wentylatora. Śmigło zostało zamontowane na coolerze. Głośność otoczenia wynosiła 32 dBA. Testy zostały wykonane za pomocą urządzenia Voltcraft sl-100. Jego dokładność wynosi +/- 2%.

Na maksymalnych obrotach Okeanos jest nowym liderem wydajności wśród chłodzeń powietrzem. Wyniki są fenomenalne. Niestety wiąże się do z niską kulturą pracy. Okeanos na najwyższych obrotach pracuje jak suszarka. Na szczęście Reeven dostarczył przejściówki obniżające maksymalne obroty śmigieł. Po ich użyciu troszkę spada wydajność, natomiast nadal jest to czołówka, ale kultura pracy znacznie zyskuje.

Reeven Okeanos kosztuje około 64 Euro (ok. 280 zł w dniu publikacji). Jest to jedno z nielicznych chłodzeń, gdzie cena jest nawet za niska w stosunku do możliwości. Chłodzenie na maksymalnych obrotach wymiata wydajnością. Niestety, jest też wtedy suszarką. Tą wadę można zlikwidować stosując dołączone przejściówki. Temperatury spadną o tylko około 1,5°C, natomiast kultura pracy będzie bardzo fajna. Natomiast druga wada jest ciężka do obejścia- praktycznie chłodzenie nie jest dostępne w Polsce. Generalnie jednak Okeanosa polecam, jeśli możecie go kupić do bierzcie bez zastanowienia ponieważ w tej cenie zdecydowanie nic lepszego nie znajdziecie.